Bausku apciemo “Staburags” – deju kolektīvs no Brazīlijas

Ceturtdien, 28. jūnijā, Bauskā viesojās Brazīlijas latvisko tautas deju kolektīvs “Staburags”, kas šogad pirmo reizi piedalīsies XXVI Vispārējos Dziesmu un XVI Deju svētkos. Deju kolektīvu “Staburags” uzņēma Bauskas Kultūras centra deju kolektīvi “Biguļi” un “SenBiguļi”.

Tautas deju kolektīvu “Biguļi” un “SenBiguļi” vadītāja Santa Zemīte stāsta, ka šajā dienā kolektīvu pārstāvji brazīliešus aizveda uz Bauskas tūrisma informācijas centru, kur dejotāji piedalījās dažādās aktivitātēs, izstaigāja Rīgas ielu, apskatot ziedu dekorus, caur dabas taku devās uz Bauskas pilskalnu, kur muzejā pavadīja divas stundas, bet pēcpusdienā Bauskas Pilskalna parka estrādē mielojās ar “SenBiguļu” dāmu gatavoto zupu, kā arī apguva latviešu tautas deju rotaļas. Pēcāk dejotāju ceļš vedis uz Rundāli. “Brazīlijas dejotāji bija ļoti atsaucīgi, ceram ar viņiem turpināt draudzību. Šobrīd esam sarunājuši tikšanos Svētku gājienā, pēcāk arī Daugavas stadionā. “Staburags” katru gadu pie sevis aicina kādu deju kolektīvu, un mēs labprāt viņus apciemotu,” atklāj S. Zemīte.

Deju kolektīvu “Staburags” no Ižui pilsētas Brazīlijā pavadīja Aigars Strauss un Edmārs Grimms-Bergs, kurš dzimis Tukumā, bet pārcelies uz Brazīliju, kur šobrīd vada ārsta privātpraksi. Viņš stāsta, ka latviešu kultūra Ižui ir ļoti populāra – latviešu tautas namā tiek spēlēta latviešu mūzika, gatavoti ēdieni, kā arī glabāti tautas tērpi. Edmārs gan atzīst, ka valoda diemžēl izzūd, bet kultūra turpina dzīvot.

Aigars Strauss atklāj, ka “Staburags” Svētkiem gatavojies ļoti nopietni: “Kolektīvs piedalījās deju skatē – dejotājiem bija jāfilmē skates video, kas nebija viegli, ņemot vērā, ka dejas apgūtas no video materiāliem, kā arī tērpi šūti no video pamācībām un dažādiem aprakstiem. Lai iegūtu finansējumu braucienam, kolektīva dalībnieki reizi divos mēnešos cepa 1000 “latviešu picas”, ko pārdeva interesentiem. Iegūtie līdzekļi krāti braucienam uz Latviju.”

“Staburags” Svētkos dejos vien tās dejas, kas ir atbilstošas diasporas konceptam, bet kopumā tas ir pilna laika deju kolektīvs, kas jau kopš 1990. gada apgūst latvisko tautas deju. Ižui pilsētā ir vēl trīs citi tautas deju kolektīvi – “Ķipari”, “Jautrais pāris” un “Dimants”.

Šogad uz Svētkiem ieradušies 10 kolektīva “Staburags” pāri kopā ar pavadošo personālu. Brazīlieši paguvuši apskatīt Cēsis, Līgatni, Siguldu, Bausku un Rundāli.

Mišela deju kolektīvā “Staburags” dejo jau sešus gadus. Uz mēģinājumu meiteni aizveda viņas draugs, un viņa dejā iemīlējās jau no pirmā skatiena. Meitene atzīst, ka uzstāties Deju svētkos ir liels gods, ko pavada viegls satraukums.

Andrea ir sieva deju kolektīva “Staburags” vadītājam Sandro, un viņi kopā daļu no savas dzīves velta latviešu dejai: “Tā kā vīrs nodarbojās ar deju, arī es tajā iesaistījos, sāku dejot un man iepatikās. Sākumā bija grūti, jo latviešu deja ir viegla un gaisīga – bija grūti to apvienot ar staltu stāju un iznesīgumu.”

Felipe Brazīlijā strādā kā advokāts un viņš dejo jau astoņus gadus. “Pirmo reizi, kad vēroju latviešu dejas, man tās šķita brīnišķīgas. Vēlāk pavadīju daudz laiku lasot grāmatas un meklējot informāciju par Latviju. Manuprāt, Latvija ikdienā elpo kultūru. Es vēlējos dzīvot labāk, kulturālāk, tāpēc sāku dejot. Iesākt bija ļoti grūti, bet tagad man skrien skudriņas, domājot, ka dejošu Dziesmu un deju svētkos,” priecājas Felipe.

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*