Bauskas Kultūras centrā sestdien, 19. janvārī, norisinājās Latvijas vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvu konkurss-sadejošana “Bigas krūze 2019”, kas šogad notika jau piekto reizi. Šogad par labāko no 10 deju kolektīviem atzīts Bauskas Kultūras centra SDK “SenBiguļi”, vadītāja Santa Zemīte.
“Iegūt galveno balvu bija negaidīts pārsteigums, domāju, ka kolektīva dejotāji pārsteidza paši sevi. Konkursam gatavojāmies cītīgi – cīnījāmies ar nostieptiem pirkstgaliem un precīziem gājieniem. Šajā dienā “SenBiguļi” bija aizdevušies pie Bigas uz kapiem, kas iedeva emocionālu lādiņu un sparu saņemties,” atklāj konkursa idejas autore, SDK “Senbiguļi” vadītāja Santa Zemīte. “SenBiguļi” žūrijas vērtējumam nodeva deju “Apinītis” ar Viļa Ozola horeogrāfiju un “Zynu, zynu tāva sātu” ar Ilmāra Dreļa horeogrāfiju.
Šogad kolektīvu sniegumu vērtēja horeogrāfs, tautas deju ansambļa “Jaunība” mākslinieciskais vadītājs, pirmās “Bigas krūzes” ieguvējs ar Īslīces VPDK “Līdums” Arvils Noviks, horeogrāfe, profesore, Latvijas Zinātnes padomes eksperte, Deju svētku virsvadītāja Rita Spalva un horeogrāfe, dejas pedagoģe, Deju svētku virsvadītāja Marga Apsīte.
Konkursa – sadejošanas galvenā iecere ir izcelt un jaunajai dejotāju paaudzei parādīt seno deju pūru, kā arī popularizēt latviešu tautas deju tradīcijas, atklājot to daudzveidību. Konkursa ideja tās autorei Santai Zemītei radās ar vēlmi pieminēt ilggadējo Bauskas tautas deju kolektīvu vadītāju, Bauskas rajona virsvadītāju un kultūras darbinieci Birutu Hegenbarti. “Man likās, ka viņu vajag pieminēt, atcerēties un viņas vārdā darīt, jo Biruta bija gruntīga deju skolotāja. Nolēmām, ka kauss viņai nepiedienētu, jo Bigai visur bija krūze ar tēju vai kafiju, tā arī radās Bigas krūze,” stāsta Santa Zemīte. Viņa vērtē, ka konkurss ir audzis labi, tas ir pilnveidojies un joprojām rodoties jaunas idejas, kā to varētu attīstīt nākotnē – plānā jau esot uzlabojumi, ko ieviest nākamajā gadā, kad par Bigas krūzi sacentīsies vidējās paaudzes deju kolektīvi.
Konkursā – sadejošanā “Bigas krūze” piedalījās 11 senioru deju kolektīvi – Svitenes kultūras nama SDK “Šurpu turpu”, Aizkraukles pagasta SDK “Aizkrauklis”, Dobeles kultūras nama SDK “Dobelnieki”, Suntažu kultūras nama SDK “Suncele”, Stopiņu novada SDK “Ulenbroks”, Baldones novada SDK “Degļi”, Ventspils kultūras centra SDK “SenKurzeme”, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra SDK “Sidrabvilnis”, Ozolnieku tautas nama SDK “Ozolnieki”, Bauskas Kultūras centra SDK “SenBiguļi”, kā arī VPDK “Laipa” no Jelgavas, kas ir pērnā gada konkursa uzvarētāji un šogad netika vērtēti.
Foto: Ģirts Donerblics