Vimbu kūpinātavu dūmu un ķiploku aromāts, mājražotāju un amatnieku čalas, riktējot savu balto telšu jumtus tirgus laukumā, un makšķernieku centieni noskatīt veiksmīgāko vietu pie upes ūdeņiem jau pirms plkst. 07:00 liecināja, ka 17. aprīlī Mūsas upes krastos gaidāmi svētki. Pulcējot kuplu apmeklētāju un copes entuziastu pulku, aktualizējot dabas aizsardzības jautājumus un baudot pavasara sauli, upes devību un citas dabas bagātības, Pirmajās Lieldienās Bauskā tika aizvadīti jau ceturtie “Vimbu svētki”.
“Priecājamies, ka baušķenieki beidzot var satikties, un kur vēl labāk satikties kā pavasarī, šādos laikapstākļos un šādos svētkos. Cilvēki ir smaidīgāki, vairāk novērtē, ka mēs varam sanākt kopā. Īpašs prieks starp makšķerniekiem redzēt arī pēdējo sacensību dalībniekus. Tas rāda, ka šo divu gadu laikā par mūsu svētkiem tomēr nav aizmirsts un tie cilvēkiem patīk,” pārdomās dalās Bauskas Kultūras centra direktors Jānis Dūmiņš.
Labas gribas makšķerēšanas sacensībām šogad reģistrējās 88 dalībnieki. Siltais laiks nodrošināja arī labu upes devību. Kopumā tika izvilktas 207 zivis, kuru kopējais svars sasniedza 101,048 kg, bet garums – 74,475 m. Arī šoreiz Labas gribas makšķerēšanas sacensību dalībnieki tika apbalvoti sešās kategorijās. Sacensību brangāko vimbu šogad āķa galā pievilināja Jolanta Daugaviņa – Barāne, lepojoties ar 0,776 kg smagu zivi. Otro vietu sacensībās ieguva Sandis Auziņš (0,734 kg), bet trešo – Kristaps Kaņeps (0,725 kg). Jaunākā dalībnieka titulu šogad saņēma trīsgadīgais Eduards Kaņeps, bet cienījamākā jebšu vecākā norises dalībniece bija Ida Kļimova. Copes pavēlnieces gods šogad tika piešķirts Mārai Ķeņģei (0,700 kg).
Stāstot, kā no hobija makšķerēšana var kļūt par dzīvesstilu un daloties ar vērtīgu informāciju par zivsaimniecību, svētkos arī šogad piedalījās Māris Olte. Savukārt, dodoties kopīgā pastaigā gar upes malu, par makšķerēšanas niansēm un Mūsā dzīvojošo radību daudzveidību jaunākos svētku dalībniekus interesei par zivīm un ūdeņu sargāšanu pievērsa Kārlis Goldmanis.
Skatuves zonā svinētājus priecēja duets “Kalnejas” un grupa “Sudden Lights”. Ar īpašu pārsteigumu – svētkiem pielāgotā dziesmas “Vilkam govs nokoda kāju” versijā izdziedot vēstījumu, lai Bauskas upēs vienmēr būtu vimbas, savus muzikālos spēkus apvienoja grupa “Pirmais Kurss” un vimbu ritmu pārzinātājs Roberts Gobziņš.
Krāsainā koka karuseļa plīvojošās lentas pavadīja bērnu līksme, bet netālu esošajā “Dabas stacijas” teltī tika aktualizēti dažādi dabas aizsardzības jautājumi. Aptaujātie darbnīcu vadītāji atzina, ka apmeklētāji esot bijuši ieinteresēti un ļoti saprotoši. Teltī bija iespējams novērot, ka cilvēkiem rūp atkritumu šķirošana, risinājumi ūdens piesārņojuma novēršanai un arī dažādu citu ilgtspējīgu prakšu integrēšana savā ikdienā, lai kopīgi saudzētu dabas resursus un mūsu planētu. “Necerēti liels bērnu un jauniešu skaits labprāt pagatavoja bišu vaska drāniņu, ierasti darbnīcā piedalās tieši pieaugušie,” secinājumos dalās biedrības “Zero Waste Latvija” pārstāve.
Lai palīdzētu Ukrainas kara cietušajiem, gardi kūpinātās vimbas talonu svētku apmeklētāji tika aicināti iemainīt pret ziedojumu. Ziedojumu vākšana tika organizēta sadarbībā ar biedrību “Laiks Jauniešiem”. Līdz plkst. 14:00 biedrības “Laiks Jauniešiem” ziedojumu kastītē kopīgi tika saziedoti 1410,57 eiro. “Divus ar pusi mēnešus dzīvojam piespiestā gaisotnē, bet mums jāatceras, ka arī, svinot svētkus, mēs varam palīdzēt, tā ir mūsu iespēja atbalstīt Ukrainas tautu. Ar vienu darbu paveicam divus labus darbus,” atklāj biedrības “Laiks Jauniešiem” valdes priekšsēdētājs Gints Jankovskis. Svētku organizatori vēlas pateikties ikkatram ziedotājam.
Īpaši iecienīta satikšanās vieta svētku apmeklētāju vidū bija mākslinieces Elitas Patmalnieces studija. Radoši izpausties bija iespējams arī Lieldienu darbnīcā, “Vimbu svētki” tematikā izrotājot melni krāsotu olu, ar kuru pēcāk sacensties olu ripināšanas veiklībā. “Jau kādu laiku esmu baušķeniece, tomēr “Vimbu svētkos” esmu pirmo reizi. Ir paveicies ar laiku, ļoti jauka atmosfēra, laba mūzika, garšīgas vimbas. Patīk, ka svētki tiek svinēti kopā ar Lieldienām – man atbrauca ciemos radi no Valmieras, izrādīju viņiem Bausku, un mums bija kur kopīgi atnākt,” saka apmeklētāja Kitija Mikaine.
Bauskas Kultūras centrs vēlas pateikties visiem, kuri palīdzēja radīt svētkus – makšķerējot, sverot un mērot, kūpinot, uzstājoties, daloties ar vērtīgām zināšanām, pacietīgi stāstot, iemūžinot, atnākot un uzsmaidot cits citam. Īpašs paldies Zivju fondam, zivju pievilināšanas barības ražotājam “NG-mix” un Guntim Andersonam par balvām un zivju barību Labas gribas makšķerēšanas sacensību dalībniekiem. Paldies sakām arī “Balticovo” un “Bauskas alus”. Lai saule vienmēr spīd un Bauskas upēs vimbas slīd!