PASĀKUMS ATCELTS / Senā dzīvesveida skola “Ādas apavi”

26. marta plkst. 14:00 Bauskas pils muzejā notiks senā dzīvesveida skola “Ādas apavi”. Bauskas pils muzeja darbinieki sniegs ieskatu 15.-17. gs. ādas apavu attīstības vēsturē, stāstīs, kādi bija galvenie apavu tipi un to dekorēšanas veidi. Dalībniekiem, vēsturisko apavu un ādas priekšmetu atdarinātājas Gunas Zommeres vadībā, būs iespēja izgatavot vairāku veidu apavu aizdares pogas no ādas sloksnītēm.

Pasākumu papildinās ekspresizstāde, kurā varēs apskatīt oriģinālus 16.- 17. gs. ādas apavu fragmentus un kurpju sprādzītes no Bauskas pils muzeja krājuma, Gunas Zommeres izgatavotās kurpju rekonstrukcijas no seno deju grupas “Galms” kolekcijas, kā arī dzirdēt apavu autores komentārus par tiem.

Apavi izsenis kalpojuši ne tikai kā ietērps cilvēku pēdu aizsardzības un komforta nodrošināšanā, bet arī svarīgs elements vizuālā koptēla veidošanā. To piegriezums, krāsa un dekorējums norādīja uz valkātāju ekonomisko un sociālo stāvokli. Nabadzīgākie cilvēki valkāja vienkāršākus apavus, savukārt, bagātākie varēja atļauties apavus daudzveidīgākās krāsās ar grezniem rotājumiem, piemēram, pērlēm. Jaunākās apavu modes tendences vispirms parādījās valdnieku galmos, pēc tam izplatījās pārējā sabiedrībā.

15.-17. gs. apavus sāka darināt no daudzslāņainākas zoles un vairāk detaļām, kas sašūtas ar rokām. Mainījās arī apavu formas. Lai aizsargātu kurpes no slapjuma un dubļiem, valkāja speciālas virskurpes. Ar 16. gs. otro pusi populāri kļuva papēži – gan sieviešu, gan vīriešu apaviem.

Interesenti gūs atbildes uz jautājumiem: no kādu dzīvnieku ādām izgatavoja apavus, kā izskatījās “poulaines” un “ govs purna” kurpes,  kāpēc dāmas valkāja “chopines” un kāda bija to simboliskā nozīme,  kādi bija musketieru parādes zābaki, un kāpēc franču aristokrāti valkāja apavus ar sarkaniem papēžiem.

G. Zommere ir pieredzes bagāta, profesionāla ādas apstrādes meistare, kura pievērsusies seno apavu atdarinājumu izgatavošanai pēc vēsturiskām metodēm, balstoties uz ilustrāciju un arheoloģisko materiālu izpēti. Viņa vadījusi darbnīcas Cēsu viduslaiku pilī, Drabešu muižā, kā arī citviet Latvijā, nododot savas zināšanas un amata prasmes plašākai sabiedrībai. 

Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē darba laikā – katru dienu no 11:00 līdz 17:00, izņemot pirmdienas, un rezervēt pa tālruni 63923793, 63922280, 20011880 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Pasākuma laikā jāliek sejas maskas un jāievēro valstī esošie epidemioloģiskie noteikumi Covid-19 izplatības ierobežošanai. Personām no 18 gadu vecuma jābūt derīgam Covid-19 sertifikātam. Apmeklējot pasākumu, jāuzrāda personu apliecinošu dokumentu. Vietu skaits ierobežots. Biļetes cena – 5 eiro.

Pasākumu organizē: Bauskas pils

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*