Senā dzīvesveida skolas nodarbība veltīta kāzu tēmai 16. – 17. gs.

Sestdien, 24. februārī plkst. 14.00 Bauskas pils muzejā notiks Senā dzīvesveida skolas nodarbība veltīta kāzu tradīcijām 16. – 17. gadsimtā, aptverot ar kāzu organizēšanu un norisi saistītus tematus dažādos sabiedrības sociālajos slāņos.

Senā dzīvesveida skolas nodarbība varētu būt aktuāla topošajam jaunajam pārim, vedējiem, un kāzu organizatoriem.

Šajā reizē Senā dzīvesveida skolā tiks apskatīta mūžam aktuālā tēma – kāzas. Mūsdienās kāzu organizēšana norisinās diezgan brīvi, tomēr nemaz tik sen atpakaļ tā viss nebija. Stingri tika noteikts kāzu svinēšanas laiks, ielūdzamo personu skaits, cienasts, muzikanti, laulības līgums, apkalpošana utt. Likuma tiesnešu klātbūtne un kāzu svinību uzraudzīšana no valsts puses, soda naudas iekasēšana par pārkāpumiem un sabiedrības dalīšana – vāciešos un „nevāciešos”. Tomēr, par spīti ierobežojumiem, kāzas tika svinētas ar vērienu.

Nodarbībā aplūkoti arī tā laika saderināšanās procesi un pašas kāzu svinības sākot ar hercogiem (Kurzemes un Zemgales hercogiste – hercogs Jēkabs un Luīze Šarlote), turpinot ar rātskungiem, muižniekiem, amatniekiem un zemniekiem. Būs iespēja aktīvi līdzdarboties kāzu aksesuāra „īstas mīlestības mezgls” veidošanā un gultas klāšanas procesā.

“Kurzemes hercogienes Annas 1591. gada 23. februārī izdotais kāzu nolikums noteica, ka rāts locekļu vai dižciltīgo kāzās atļauts vīns vai medalus, turpretī pārējām kārtām tas ir liegts. Kāzu dalībniekiem nebija aizliegts ēdienus sūtīt uz mājām, bet svešus viesus par to sodīja. Daļa no kāzu galda ēdieniem bija jādod nabagiem.”

Biļetes iepriekš pārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.

Biļetes cena 2 EUR. Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*