No 2022. gada 26. novembra līdz 2023. gada 29. janvārim Bauskas muzejā būs skatāma izstāde “Latvijas mākslinieki žurnālam “Atpūta” Ziemassvētkos. 20. gs. 20.-30. gadi.”. 10. decembrī no plkst. 11:00 līdz 15:00 Bauskas muzejs organizē Ziemassvētku rotājumu izgatavošanas darbnīcu bērniem “Eglīšu rotājumi 20. gs. 20.-30. gados Latvijā”.
Šogad Ziemassvētku izstādē Bauskas muzejs apmeklētājus aicina ieskatīties 20. gs. 20.-30. gadu žurnāla “Atpūta” izdevumos par ziemas, Ziemassvētku un Jaunā gada tēmu tā laika mākslinieku skatījumā. Žurnāla redakcija sadarbojās ar sava laika izciliem māksliniekiem, piemēram, Sigismundu Vidbergu, Niklāvu Strunki, Ludolfu Libertu, Kārli Sūniņu, Aleksandru Apsīti un citiem.
20. gs. 20.-30. gados Ziemassvētku simbolikā ļoti populāri bija etnogrāfiski un tautiski motīvi. Attēlojot tradicionālos sižetus, mākslinieki meklēja savu īpašo “latvisko” skatījumu. Pazīstams un mīļš kļuva Ziemassvētku vecīša tēls. Arī attēlojot Jaunā gada atnākšanu (svinēšanu), populāri bija zīmējumi ar etnogrāfiskiem un tautiskiem motīviem, kurus apvienoja ar Latvijas valsts simboliku.
Izstādi papildina Ziemassvētku egle ar rotājumiem, kas darināti pēc žurnāla “Atpūta” ieteikumiem, kā izgatavot pašu rokām darinātus eglīšu rotājumus. Pagājušā gadsimta pirmajā pusē stikla eglīšu rotājumi bija ļoti dārgi, un ģimenes ar bērniem bieži vien rotājumus darināja paši no papīra, vates vai auduma. Eglītes rotāja arī ar svecītēm un eņģeļmatiem.
20. gs. 20.-30. gadu periodiskos izdevumos “Atpūta”, “Zeltene” un “Mazās Jaunības Tekas” regulāri parādījās skolotājas, pedagoģes un bērnu rakstnieces Antonijas (Ārijas, Tonijas) Āres raksti ar Zinas Āres (Ločmeles) ilustrācijām ar padomu, kā izgatavot rotaļlietas no dabas materiāliem, papīra, kartona, auduma atgriezumiem un citiem materiāliem. No 1935. līdz 1940. gadam bija zināmi vairāk kā simts ilustratīvu lappušu bērniem ar Antonijas Āres tekstiem un viņas meitas Zinas zīmējumiem.
Sestdien, 10. decembrī, no plkst. 11.00 līdz 15.00 Bauskas muzejs aicina uz radošu darbnīcu, lai darinātu līdzīgus rotājumus.
Pasākumu norises laikā apmeklētāji var tikt fotografēti un filmēti, fotogrāfijas un videomateriāls var tikt publicēts.
Informāciju sagatavoja: Bauskas muzejs
Komentāri (0)