3. jūlijā no plkst. 14:00 līdz 16:30 Bauskas pilī jau septīto gadu sadarbībā ar Latvijas Paukošanas federāciju notiks floretes un špagas paukošanas turnīrs “Ius gladii” jeb Zobena tiesības. Cīņu starplaikos uzstāsies ansamblis «Artemisia Absinthium», akrobātikas studija «Melanž», apvienības «Deltalivik» garkāji, nažu metējs Boriss Mihailovs, «Iguana Man» u. c.
Paukošanas turnīrā piedalīsies astoņi sportisti. Lai gan paukošanas turnīra laikā notiekošā cīņa nav iekļauta oficiālo paukošanas sacensību grafikā, tās ir prezentāciju sacensības, kur mijiedarbojas mūsdienu sporta cīņa ar vēsturisko vidi, sniedzot apmeklētājiem ieskatu gan mūsdienu paukošanas sporta veidā, gan parāda vēsturisko turnīru būtību.
Turnīru sākotnējais uzdevums bija pierādīt bruņinieka prasmes un pārākumu. Vēlāk turnīri kļuva ceremoniālāki, mainījās cīņas uzdevumi. 12.-13. gs. turnīru uzvarētājiem dāvināja kādu dzīvnieku – lāci, lauvu vai cūku. Papildus šai balvai uzvarētājs ieguva zaudētāja bruņinieka cīņas aprīkojumu.
Bauskas pils muzeja turnīra uzvarētāji saņem ceļojošās balvas (zobenu un ķiveri), kurās katru gadu iegravē uzvarētāju vārdus. Visu gadu balva glabājas pie uzvarētāja. Cīņā ar floreti trīs reizes uzvarēja Lūkass Edmunds Teteris. Tā kā L. E. Teteris ir trīskārtējs uzvarētājs un ceļojošā balva – ķivere – paliks pie viņa. Šogad izgatavos ceļojošās balvas kopiju, kurā iegravēs iepriekšējos un jaunos floretes cīņas uzvarētājus.
Paukošanas cīņas piesaka Herolds, kurš vēsturiski bija valdnieku un bruņinieku pavadonis, ģerboņu pazinējs, sūtnis un tulkotājs. Cīņu laikā, lai pieklusinātu skatītājus, Heroldi pūta ragā un paziņoja turnīra sākumu, dalībnieku vārdus, titulus un ģerboņus. Bruņinieki cīnīsies par godu dāmām, kuras tos atbalstīs cīņu laikā ar skaļiem aplausiem un uzvaras gadījumā izrādīs īpašu labvēlību – dāvinās savam drošsirdīgajam bruņiniekam kādu balvu – mūzikas, akrobātikas, nažu metēja vai kādu citu priekšnesumu. Skatītājus izklaidēs āksts, kuru tēlos Aleksandrs Radzēvičs.
Iepriekšējo gadu paukošanas turnīra “Ius gladii” uzvarētāji:
Špaga (balvā ceļojošais zobens no Bauskas pils)
2014.g. – Mihails Jefremenko, 2015.g. – Gints Baķis, 2016.g. –Anatolijs Naumčiks, 2017.g. – Andrejs Manuhins, 2018.g. – Aleksandrs Hudolejs, 2019.g. – Aleksandrs Pinčuks.
Florete (balvā ceļojošā ķivere no Bauskas pils)
2014.g. – Renārs Blūmentāls, 2015., 2016.g. – Lūkass Edmunds Teteris, 2017.g. – Stefs De Greef (Beļģija), 2018.g. – Jegors Aleksejenko, 2019.g. – Lūkass Edmunds Teteris.
Saistībā ar Covid – 19 situāciju pasaulē, paukošanas turnīrs nenotika pēdējos divus gadus.
Ieeja pasākumā bezmaksas. Par atsevišķu samaksu iespēja apmeklēt muzeja ekspozīcijas un Livonijas ordeņpils centrālo torni ar skatu platformu.
Pasākumu organizē: Bauskas pils muzejs
Komentāri (0)