Senās mūzikas ansambļa “La Capriola” publisks mēģinājums Bauskas pilī

5. septembrī plkst. 19:00 Bauskas pils muzejā notiks senās mūzikas ansambļa “La Capriola” (Francija) publisks mēģinājums. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Senās mūzikas ansamblis “La Capriola” (Liona, Francija) aizsākās no draugu entuziasma un intereses par renesanses mūziku. Ansambļa mērķis ir atdzīvināt 16. gadsimta vijoļu konsorta tradīciju un bagātināt sava ansambļa skanējumu, iekļaujot tajā arī arfu un cilvēka balsi. Izmantojot eksperimentālu, uz sadarbību balstītu, pieeju, kas apvieno pētniecību un prasmi, ansamblis La Capriola ir iesaistījies arī maģistra darba izstrādē. Atklājot savu vēlmi iepazīt mazāk zināmus skaņdarbus un rekonstruējot to skanējumu, viņi uzstājas dažādos festivālos un koncertos Eiropā.

Senās mūzikas ansambļa “La Capriola” koncertprogramma Cappella Marciana koncentrējas uz muzikālo dzīvi Svētā Marka bazilikā Venēcijā 16. un 17. gadsimtā. Sākot ar Adrianu Villaertu un beidzot ar Klaudio Monteverdi, daudzi ievērojami mūziķi pēc kārtas ir ieņēmuši ērģelnieka un kora vadītāja amatus. Dažiem šis amats bija dzīves stāsts: Adrians Villaerts tam veltījis 35 gadus. Citiem tas bija tikai īslaicīgs dzīves periods. Tomēr visi no viņiem vairāk vai mazāk ir veicinājuši mūzikas dzīvi bazilikā. Visi skaņdarbi no koncertptogrammas ir atskaņoti Sv.Marka bazilikā. Un kas ir interesanti – patiesībā bieži arī laicīgie madrigāli tika atskaņoti reliģisko ceremoniju laikā. Bieži vien ar amorozu raksturu, šīs kompozīcijas tika apspiestas no baznīcas varas iestādēm, kas “piespieda Sonadori spēlēt motetes un slavas dziesmas mūsu Kunga godam” nevis madrigālus, kas ir “vairāk jutekliski nekā dievbijīgi” (Baroncini Rodolfo, Contributo alla storia del violino, 1994).

Renesanses laikā vijoļu konsorts bija bieži sastopama instrumentāls sastāvs – ļoti novērtēts un izplatīts Venēcijā un visā Itālijā. No 1550. gadiem itāļu vijoles pakāpeniski atrada savu vietu liturģiskajā mūzikā. Mūzika, kura kādreiz pamatā tika paredzēta sena dubultmēlīšu instrumenta piffaro atskaņojumam reliģiskajās ceremonijās, pamazām tika iekļauta arī vijolnieku repertuārā, kuru nozīmība drīz vien apsteidza dziedātājus (un jo sevišķi Sv.Marka bazilikā). Vai nu procesijā vai kā pastāvīga sastāvdaļa, vijoļu konsorta skanējuma krāsas piedalījās liturģiskajās svinībās, pavadīja ikdienas dievkalpojumus un uzsvēra apcerīgo atmosfēru, ko tas spēja radīt. Ansamblis La Capriola: Manons Papaserdžio (Manon Papasergio) – basa vijole, trīskāršā arfa Dorīna Lepeltjē (Dorine Lepeltier-Kovacs) – tenora vijole, basa vijole Šarlote Gerbica (Charlotte Gerbitz) – vijole, alts Kamilla Friša (Camille Fritsch) – balss.

Koncerta programmas publisks mēģinājums notiek starptautiskas radošās rezidences ietvaros Bauskas pilī sadarbībā ar Rīgas Senās mūzikas centru. Radošās rezidences mērķis Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls 2024. Informāciju par festivāla norisi, lūdzu skatiet tīmekļa vietnē https://earlymusic.lv/.

Jau 10 gadus Rīgas Senās mūzikas centrs ir viens no galvenajiem starptautiskā rezidenču projekta Eeemerging partneris. Sadarbojoties nozīmīgiem Eiropas senās mūzikas centriem, perspektīvākie un labākie Eiropas jaunie senās mūzikas ansambļi tiek pie profesionālajai attīstībai nozīmīga atbalsta. No 2024. gada ir aizsācies jau trešais ilgtermiņa projekts “Sustainable Eeemerging”, kas arvien vairāk akcentē ilgspējīgas domāšanas nozīmību arī mūzikā un ar to saistītajās industrijās.

Pasākumu organizē: Bauskas pils muzejs sadarbībā ar Rīgas Senās mūzikas centru

Related upcoming events

  • 2024-11-29 19:00 - 2024-11-29 21:00
    29. novembrī plkst. 19.00 balvu ansamblis “ziņģes BRĀĻI” no Bauskas, noslēdzot sesto uzstāšanās sezonu, aicina visus retro mūzikas cienītājus uz jauku izdziedāšanos, izdejošanos un palustēšanos Bauskas Kultūras centrā.

    Vakara programmu veidos Brāļu Laivinieku, Alfrēda Vintera, Ziņģes Brāļu un citas tautā iemīlētas dziesmas un joki no 20. gadsimta sākuma.

    Biļetes cena – 10 eiro. Koncerta biļetes pērc visās “Biļešu Paradīzes” kasēs un tiešsaistē: ŠEIT

    Pasākumu organizē: Lauku mūzikas biedrība

  • 2024-12-15 14:00 - 2024-12-15 16:00
    15. decembrī plkst. 14.00 Bauskas Kultūras centrā Normunds Pauniņš, Kristīne Šomase, Gaitis Lazdāns un Ints Kalns aicina klausītājus uz pasakaini akustisko ziemas dziesmu koncertstāstu visai ģimenei “Sniegpārslas Stāsts”.

    Šo burvīgo sniegpārsliņas stāstu kādā klusā, baltā ziemas vakarā, pastaigājoties pa piesnigušajām Vecrīgas ieliņām, uzmanīgi uzklausīja un pierakstīja dzejnieks Ints Kalns. Stāstu mūzikas skaņās ietērpa “Sniegpārslas Stāsta” dziesmu autors, komponists Gaitis Lazdāns, bet no sirds un ar mīlestību koncertā to izdziedās dziedātāji Normunds Pauniņš un Kristīne Šomase.

    Koncertā tiks prezentēts arī “Sniegpārslas Stāsta” albums, ko ikviens apmeklētājs varēs iegādāties, ielikt azotē un aiznest mājās, lai svētku laikā klausītos vēl un vēl.

    Biļešu cenas – 15, 18 un 20 eiro. Biļetes pērc visās “Biļešu Paradīzes” klātienes kasēs un tiešsaistē: ŠEIT

    Pasākumu organizē: SIA “Capital Concerts”

  • 2024-12-23 19:00 - 2024-12-23 21:00
    23. decembrī plkst. 19.00 vienīgais koncertējošais boybands Latvijā – grupa “Baritoni” – Bauskas Kultūras centra skatītājus iepriecinās ar koncertprogrammu “Šajā svētku sajūtā”.

    Svētku akustiskā koncertprogramma veidota no mīļākajām Ziemassvētku dziesmām, interesantām aranžijām, oriģināldziesmām, kā arī Latvijas un pasaules hitiem. Patīkamu atmosfēru un skanīgas balsis nodrošinās grupas dalībnieki: Mārtiņš Strods, Artūrs Puncuļs, Ingars Puncuļs un Normunds Litovnieks.

    “Vēlamies, lai katrs klausītājs “noķertu” patiesu svētku sajūtu, varētu dziedāt un priecāties līdz ar mums! Uzbursim neatkārtojamu brīnumu ar sirdij mīļām un tuvām Ziemassvētku dziesmām!” aicinot uz koncertu, stāsta grupa “Baritoni”.

    Biļetes iespējams iegādāties visās “Biļešu Paradīzes” kasēs un tiešsaistē: ŠEIT

    Pasākumu organizē: SIA ID Lukss Group