Senās mūzikas ansambļa “La Capriola” publisks mēģinājums Bauskas pilī

5. septembrī plkst. 19:00 Bauskas pils muzejā notiks senās mūzikas ansambļa “La Capriola” (Francija) publisks mēģinājums. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Senās mūzikas ansamblis “La Capriola” (Liona, Francija) aizsākās no draugu entuziasma un intereses par renesanses mūziku. Ansambļa mērķis ir atdzīvināt 16. gadsimta vijoļu konsorta tradīciju un bagātināt sava ansambļa skanējumu, iekļaujot tajā arī arfu un cilvēka balsi. Izmantojot eksperimentālu, uz sadarbību balstītu, pieeju, kas apvieno pētniecību un prasmi, ansamblis La Capriola ir iesaistījies arī maģistra darba izstrādē. Atklājot savu vēlmi iepazīt mazāk zināmus skaņdarbus un rekonstruējot to skanējumu, viņi uzstājas dažādos festivālos un koncertos Eiropā.

Senās mūzikas ansambļa “La Capriola” koncertprogramma Cappella Marciana koncentrējas uz muzikālo dzīvi Svētā Marka bazilikā Venēcijā 16. un 17. gadsimtā. Sākot ar Adrianu Villaertu un beidzot ar Klaudio Monteverdi, daudzi ievērojami mūziķi pēc kārtas ir ieņēmuši ērģelnieka un kora vadītāja amatus. Dažiem šis amats bija dzīves stāsts: Adrians Villaerts tam veltījis 35 gadus. Citiem tas bija tikai īslaicīgs dzīves periods. Tomēr visi no viņiem vairāk vai mazāk ir veicinājuši mūzikas dzīvi bazilikā. Visi skaņdarbi no koncertptogrammas ir atskaņoti Sv.Marka bazilikā. Un kas ir interesanti – patiesībā bieži arī laicīgie madrigāli tika atskaņoti reliģisko ceremoniju laikā. Bieži vien ar amorozu raksturu, šīs kompozīcijas tika apspiestas no baznīcas varas iestādēm, kas “piespieda Sonadori spēlēt motetes un slavas dziesmas mūsu Kunga godam” nevis madrigālus, kas ir “vairāk jutekliski nekā dievbijīgi” (Baroncini Rodolfo, Contributo alla storia del violino, 1994).

Renesanses laikā vijoļu konsorts bija bieži sastopama instrumentāls sastāvs – ļoti novērtēts un izplatīts Venēcijā un visā Itālijā. No 1550. gadiem itāļu vijoles pakāpeniski atrada savu vietu liturģiskajā mūzikā. Mūzika, kura kādreiz pamatā tika paredzēta sena dubultmēlīšu instrumenta piffaro atskaņojumam reliģiskajās ceremonijās, pamazām tika iekļauta arī vijolnieku repertuārā, kuru nozīmība drīz vien apsteidza dziedātājus (un jo sevišķi Sv.Marka bazilikā). Vai nu procesijā vai kā pastāvīga sastāvdaļa, vijoļu konsorta skanējuma krāsas piedalījās liturģiskajās svinībās, pavadīja ikdienas dievkalpojumus un uzsvēra apcerīgo atmosfēru, ko tas spēja radīt. Ansamblis La Capriola: Manons Papaserdžio (Manon Papasergio) – basa vijole, trīskāršā arfa Dorīna Lepeltjē (Dorine Lepeltier-Kovacs) – tenora vijole, basa vijole Šarlote Gerbica (Charlotte Gerbitz) – vijole, alts Kamilla Friša (Camille Fritsch) – balss.

Koncerta programmas publisks mēģinājums notiek starptautiskas radošās rezidences ietvaros Bauskas pilī sadarbībā ar Rīgas Senās mūzikas centru. Radošās rezidences mērķis Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls 2024. Informāciju par festivāla norisi, lūdzu skatiet tīmekļa vietnē https://earlymusic.lv/.

Jau 10 gadus Rīgas Senās mūzikas centrs ir viens no galvenajiem starptautiskā rezidenču projekta Eeemerging partneris. Sadarbojoties nozīmīgiem Eiropas senās mūzikas centriem, perspektīvākie un labākie Eiropas jaunie senās mūzikas ansambļi tiek pie profesionālajai attīstībai nozīmīga atbalsta. No 2024. gada ir aizsācies jau trešais ilgtermiņa projekts “Sustainable Eeemerging”, kas arvien vairāk akcentē ilgspējīgas domāšanas nozīmību arī mūzikā un ar to saistītajās industrijās.

Pasākumu organizē: Bauskas pils muzejs sadarbībā ar Rīgas Senās mūzikas centru

Related upcoming events

  • 2024-10-30 19:00 - 2024-10-30 21:00
    30. oktobrī plkst. 19:00 Bauskas Kultūras centrā notiks dzejnieces Ārijas Elksnes 95 gadu jubilejai veltīts koncertuzvedums “Ārijas Elksnes dzīves melodijas”.

    Ārija Elksne – dzejniece, kuras vārdi skan cauri laikiem, atstājot dziļas pēdas latviešu literatūrā un kultūrā. Viņas dzeja ir bijusi daudzu sirdīs, un tagad klausītājiem ir iespēja piedzīvot šo unikālo pasauli dziesmu, dzejas un atmiņu skaistajā koncertuzvedumā.

    ​Koncertuzvedums ir veidots kā emocionāls ceļojums cauri Ārijas Elksnes dzīvei un radošajai darbībai. Tā ir iespēja ienirt dzejnieces pasaulē, kur katrs vārds ir rūpīgi izauklēts un katra dziesma nes līdzi daļiņu viņas sirds un dvēseles. Šis koncertuzvedums ļaus atdzīvoties Ārijas Elksnes leģendām apvītajam dzīvesstāstam un saprast, kas viņai bija svarīgs – skaistā un vienotā dziesmu un dzejas simbiozē.

    “Es ļoti būtu gribējusi dzīvē satikt Āriju. Tādi harizmātiski cilvēki kā viņa, dzimst reti. Viņa ir dzejniece ar smalki izkoptu dzejas valodu, ļoti skaidru vērtību sistēmu, lielu egregoru un lielu, lielu talantu,” saka uzveduma iedvesmotāja un komponiste Laila Ilze Purmaliete, kura ar cieņu un mīlestību radījusi šo īpašo muzikālo izrādi.

    Koncertuzvedumā piedalās, kā īpašais viesis, komponists – Uldis Marhilevičs, dziedātāja un komponiste – Laila Ilze Purmaliete, aktrise – Dace Bonāte (kura iejutīsie dzejnieces tēlā), aktieris un dziesminieks – Juris Hiršs,  Mārtiņš Brūveris vai Emīls Kivlenieks, aktieri un vadītājs – Lauris Subatnieks, dziedātāja – Ieva Sutugova, pianists. – Anatolijs Livča, ģitārists – Jānis Kalniņš, bundzinieks – Uģis Krūskops un citi.

    Koncertuzvedumā skanēs dažādu komponistu dziesma ar Ārijas Elksnes vārdiem –  Raimonda Paula, Ulda Marhileviča, Māra Lasmaņa, Zigmara Liepiņa, Aivara Hermaņa, Harija Užāna, Jura Hirša, Pētera Stutāna un Lailas Ilzes Purmalietes dziesmas.

    No iemīļotām dziesmām uzvedumā skanēs tādas kā – “Lūgums”, “Kā caur pelniem”, “Par visu maksāju es dārgi”, “Jau atkal jubileju svētam”, “No vienas mūžības uz otru ejot”, “Viss, kas bija, bij no tīra vējā”, “Mantojums”, “Cik skaistas dekorācijas”, “Ko tu tā skaties manī”, “Man aprīlī ir jābūt mājās”, kā arī būs  jaunas dziesmas, ko sacerējusi Laila Ilze Purmaliete īpaši šim koncertuzvedumam.

    Biļetes cena – 15, 20, 25 un 30 eiro. Koncertuzveduma biļetes iespējams iegādāties visās “Biļešu Paradīzes” kasēs un tiešsaistē: ŠEIT

    Pasākumu organizē: Biedrība “Teātris un Mūzika”