Senās mūzikas koncerts “Vasara ir atnākusi” / “Summer is icumen in”

19. jūnijā plkst. 18.00 ar koncertu “Vasara ir atnākusi” / “Summer is icumen in” Bauskas pilī viesosies senās mūzikas ansamblis LUDUS.

Pagājušā gada rudenī Senās mūzikas ansamblis LUDUS atzīmēja 35. jubileju ar koncertu Rīgā, Mazajā ģildē. Koncerts Bauskas pilī ir kā turpinājums, turklāt ansambļa sākotnējā darbība nesaraujami saistīta ar Bauskas pili un burvīgo atmosfēru senās mūzikas festivālos.

Koncertā Bauskas pilī skanēs 16.-17. gs. renesanses un baroka kompozīcijas dažādu instrumentu sastāvam, kā arī vokālie skaņdarbi. Koncertu noslēgs Anglijas karaļa Henrija VIII sacerētā dziesma “Pastime with good company” ( tulk. laika pavadīšana labā sabiedrībā), ko karalis sacerējis 16. gs. sākumā.

Koncerta apmeklējums ir bez maksas.

Senās mūzikas ansambļa LUDUS repertuārā valda vēlīnās renesanses un agrīnā baroka laika kompozīcijas, kuras mūziķi atskaņo uz autentisku instrumentu kopijām, laikmetam atbilstošā manierē un tērpos. Instrumenti ir dažāda lieluma blokflautas, violas da’gambas, lauta, baroka ğitāra, arhlauta, fidelis, vijole, sitamie instrumenti. Ansamblis dibināts 1988. gada novembrī. Šobrīd ansamblī instrumentālistu pamatsastāvs ir ilgstoši nostabilizējies. Koncertā uzstāsies: ansambļa mākslinieciskā vadītāja, vijolniece Māra Birziņa, blokflautiste Dagnija Tuča, lautists Sergejs Sjomins un viola da gamba spēlēs Lauma Liepiņa, Romāns Trautmanis un Ainārs Paukšēns. Pēdējos gados izveidojusies brīnišķīga sadarbība ar vokālistiem, senās mūzikas speciālistiem – Dārtu Paldiņu un soprānistu Rūdi Cebuli. Šajā programmā klausītājus priecēs Rūda Cebuļa priekšnesums.

Pēc ilgiem gadiem kopā ar ansambli atkal muzicēs tā dibinātāja Elena Mathys (Komšilova) un viņas muzikālā partnere Linda Lunbeck, abas no Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV).

Elena Mathys dzimusi Rīgā un absolvējusi E. Dārziņa mūzikas skolu un J. Vītola Latvijas konservatoriju. Pēc studiju beigšanas kopā ar Dagniju Tuču un Mārīti Birziņu izveidoja senās mūzikas grupu LUDUS. Drīz grupai pievienojās vairāk mūziķu, tostarp Sergejs Sjomins. Kopā viņi izpildīja dažādas programmas Latvijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Vācijā un Francijā. Kā klavesīna spēlētāja, Elena Mathys strādāja kopā ar Siegfried Pank, Charles Medlam, Emma Kirkby un citiem. Pēc pārcelšanās uz ASV, Jeļena apmeklēja Arthur Haas un Colin Tilney meistarklases, uzstājās Bostonas senās mūzikas festivālā un strādāja ar tādiem mūziķiem kā Mary Springfels, Patric Mason un citiem.

Viesmāksliniece Linda Lunbeck spēlē blokflautu un, izpilda solo un ansambļu repertuāru no viduslaikiem līdz mūsdienām, pievēršoties baroka un renesanses darbiem. Mūziķe ir Kolorādo (ASV) baroka kamerorķestra un Seicento baroka ansambļa dalībniece. Ieguvusi grādu senās mūzikas izpildījumā (New England Conservatory, Bostona) un mūzikas izglītību (University of Delaware).

Related upcoming events

  • 2024-10-15 18:00 - 2024-10-15 20:00
    15. oktobrī plkst. 18:00 Bauskas Kultūra centrā uz koncertu "Vajadzīgi solisti" gaidīs Latvijas Nacionālā teātra aktieri Līga Zeļģe un Raimonds Celms kopā ar pavadošo sastāvu. Koncerts ir daļa no Bauskas Mūzikas un mākslas skolas veidotās koncertu cikla "Dzimuši Bauskai" programmas.

    Ieeja bez maksas.

    Pasākumu organizē: Bauskas Mūzikas un mākslas skola

  • 2024-10-17 18:00 - 2024-10-17 20:00
    17. oktobrī plkst. 18:00 Bauskas Kultūras centrā notiks koncerts "Kinomūzikas epizodes". Koncerts ir daļa no Bauskas Mūzikas un mākslas skolas koncertu cikla "Dzimuši Bauskai".

    Ieeja bez maksas.

    Pasākumu organizē: Bauskas Mūzikas un mākslas skola

  • 2024-10-30 19:00 - 2024-10-30 21:00
    30. oktobrī plkst. 19:00 Bauskas Kultūras centrā notiks dzejnieces Ārijas Elksnes 95 gadu jubilejai veltīts koncertuzvedums “Ārijas Elksnes dzīves melodijas”.

    Ārija Elksne – dzejniece, kuras vārdi skan cauri laikiem, atstājot dziļas pēdas latviešu literatūrā un kultūrā. Viņas dzeja ir bijusi daudzu sirdīs, un tagad klausītājiem ir iespēja piedzīvot šo unikālo pasauli dziesmu, dzejas un atmiņu skaistajā koncertuzvedumā.

    ​Koncertuzvedums ir veidots kā emocionāls ceļojums cauri Ārijas Elksnes dzīvei un radošajai darbībai. Tā ir iespēja ienirt dzejnieces pasaulē, kur katrs vārds ir rūpīgi izauklēts un katra dziesma nes līdzi daļiņu viņas sirds un dvēseles. Šis koncertuzvedums ļaus atdzīvoties Ārijas Elksnes leģendām apvītajam dzīvesstāstam un saprast, kas viņai bija svarīgs – skaistā un vienotā dziesmu un dzejas simbiozē.

    “Es ļoti būtu gribējusi dzīvē satikt Āriju. Tādi harizmātiski cilvēki kā viņa, dzimst reti. Viņa ir dzejniece ar smalki izkoptu dzejas valodu, ļoti skaidru vērtību sistēmu, lielu egregoru un lielu, lielu talantu,” saka uzveduma iedvesmotāja un komponiste Laila Ilze Purmaliete, kura ar cieņu un mīlestību radījusi šo īpašo muzikālo izrādi.

    Koncertuzvedumā piedalās, kā īpašais viesis, komponists – Uldis Marhilevičs, dziedātāja un komponiste – Laila Ilze Purmaliete, aktrise – Dace Bonāte (kura iejutīsie dzejnieces tēlā), aktieris un dziesminieks – Juris Hiršs,  Mārtiņš Brūveris vai Emīls Kivlenieks, aktieri un vadītājs – Lauris Subatnieks, dziedātāja – Ieva Sutugova, pianists. – Anatolijs Livča, ģitārists – Jānis Kalniņš, bundzinieks – Uģis Krūskops un citi.

    Koncertuzvedumā skanēs dažādu komponistu dziesma ar Ārijas Elksnes vārdiem –  Raimonda Paula, Ulda Marhileviča, Māra Lasmaņa, Zigmara Liepiņa, Aivara Hermaņa, Harija Užāna, Jura Hirša, Pētera Stutāna un Lailas Ilzes Purmalietes dziesmas.

    No iemīļotām dziesmām uzvedumā skanēs tādas kā – “Lūgums”, “Kā caur pelniem”, “Par visu maksāju es dārgi”, “Jau atkal jubileju svētam”, “No vienas mūžības uz otru ejot”, “Viss, kas bija, bij no tīra vējā”, “Mantojums”, “Cik skaistas dekorācijas”, “Ko tu tā skaties manī”, “Man aprīlī ir jābūt mājās”, kā arī būs  jaunas dziesmas, ko sacerējusi Laila Ilze Purmaliete īpaši šim koncertuzvedumam.

    Biļetes cena – 15, 20, 25 un 30 eiro. Koncertuzveduma biļetes iespējams iegādāties visās “Biļešu Paradīzes” kasēs un tiešsaistē: ŠEIT

    Pasākumu organizē: Biedrība “Teātris un Mūzika”