No 1. decembra līdz 14. janvārim Bauskas muzejā apskatāma Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” konkursa darbu 3. izstāde sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju.
Izstāde kopā pulcējusi gan augstāko mācību iestāžu profesorus un studentus, gan vecmeistarus un iesācējus. No 21. marta līdz 25. jūnijam tā bija skatāma Rīgas Sv. Pētera baznīcā.
Bauskā būs skatāmi 40 darbi, tai skaitā 2015.g. laureāta Roberta Muža, 2016.g. laureātes Silvijas Linartes darbi no Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma un, protams, šī gada laureāta Alda Kļaviņa darbs. Šogad Jāzepa Pīgožņa balvas pasniegšanas ceremonija notika Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā.
Izstāde ir vērtīgs notikums, kas pulcē māksliniekus-ainavistus no visas Latvijas, ļaujot iepazīt jaunus vārdus, “satikt” jau iemīļotus autorus, redzēt, kā mainās mūsdienu Latvijas lauku un pilsētas vide mākslinieku redzējumā.
Jāzepa Pīgožņa balvas pasniegšanu Latvijas ainavu glezniecībā 2015. gadā iedibināja Preiļu novada dome un Rīgas dome sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Mākslas akadēmiju un Latvijas Zinātņu akadēmiju, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu, un arī idejas autoriem – kinorežisoru un gleznotāju Jāni Streiču, un māksliniekiem Jāni Anmani un Jāni Strupuli.
Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne izstādi raksturo kā krāsainu, daudzveidīgu, uzrunājošu un pārdomas rosinošu: “Notikums ir ar ļoti tālejošu pienesumu Latvijas kultūras telpā. To var uzlūkot ne tikai kā viena mākslinieka atceres pasākumu, kā Latvijas ainavas glezniecības žanra kopšanu, kā mūsu zemes skaistuma atklāsmes un mīlestības vairošanas darbu, bet, iespējams, tā dziļākā jēga meklējama tieši mākslinieku līdzdalībā. Izstādes unikalitāti gadu no gada atklāj tās dalībnieku kopīgais raksturojums. Šī ir izstāde, kur uz vienas sienas līdzās novietoti latvieša un krieva, turkmēņa un ebreja, gruzīna un… darbi. Mākslinieki rāda, ka auglīga ir tikai brīva griba saprasties, satikties, kopīgi attīstīties un kopt to vietu, zemi, kurā dzīvo.”
2015. gadā galveno balvu – Jāņa Strupuļa veidoto apzeltīto sudraba medaļu un naudas balvu – saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, 2016. gadā – māksliniece Silva Linarte, bet 2017.gadā – Liepājas universitātes profesors, mākslinieks Aldis Kļaviņš. 2015. gadā izstādē tika eksponēti 78 autoru 108 darbi, 2016. gadā – 63 autoru 83 darbi, bet 2017.gadā 98 autoru 127 darbi.
Komentāri (0)