No 2021. gada 15. jūnija līdz 2021. gada 27. jūlijam Bauskas muzejā būs skatāma tekstilmākslas izstāde “Aina Muze. Bezgalīgais pavediens”.
Māksliniece Aina Muze (1943 – 2017) strādājusi daudzveidīgās aušanas un tekstilmozaīkas tehnikās. Viņas radošais sniegums spilgti atklājas lielformāta un arī miniatūrās kompozīcijās, kur rodami gan abstraktu formu risinājumi, gan stilizēti figurāli motīvi. Tie pauž folkloras, vēstures un sakrālās tēmas emocionāli piesātinātās zīmēs un simbolos. Viņas tekstīlijas ir apliecinājums tam, ka Ainas Muzes daiļradi allaž caurvij rūpes par Latvijas vēsturi un kultūru kā patiesu un saudzējamu vērtību. Māksliniece absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu izcilā tekstilmākslas meistara Rūdolfa Heimrāta vadībā, kura ietekme uz mākslinieces domāšanu un prasmi jūtama gan pietātē pret tradīcijām, gan aktīvos savu novatorisko ceļu meklējumos.
Šajā izstādē vienkopus rodami klusāki un emocijās skaļāki darbi, tā paver logu uz mākslinieces daudzpusīgo, emocionālo pasaules redzējumu.
Ainas Muzes profesionālā darbība aizsākusies 1960-jos gados ar rūpnieciski ražotu audumu dizaina izstrādi rūpnīcā „Rīgas audums”, vēlāk nozīmīga pieredze gūta tekstildarbu izveidē Rīgas interjeriem. Ar gadiem mākslinieces darbības lauks kļuvis plašāks un plašāks. Jau vairāk nekā divdesmit gadus paralēli gobelēniem viņa darinājusi arī tekstilmozaīkas. Viņa bija tā, kas Latvijas Mākslas akadēmijā izveidoja speciālu programmu un tekstilmozaīkas kursu, organizēja studentu darbu izstādes Latvijā un ārpus tās, nodibināja Latvijas Tekstilmozaīkas asociāciju. Ainas Muzes idejas turpina dzīvot studentos, bet viņas darbi rodami baznīcās, daudzos muzejos un privātās kolekcijās visā pasaulē.
Mākslinieces tekstilijas eksponētas daudzās izstādēs Latvijā un grupu izstādēs ASV, Austrālijā, Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Francijā, Kanādā, Krievijā, Rumānijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Zviedrijā un citur ārzemēs. Ainas Muzes darbi reprezentē Latvijas tekstilmākslu un kultūru Latvijas pārstāvniecībā Strasbūrā (Francija), kā arī Latvijas vēstniecībās Kanādā, Čehijā un Turcijā.
Autores tekstilijas atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rundāles pils muzeja krājumā, Krievijas Mākslinieku savienības un Mākslas fonda kolekcijās Maskavā (Krievija), kā arī privātās kolekcijās ASV, Austrālijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Vācijā, Anglijā un Latvijā.
Komentāri (0)