Svētdien, 20. augustā plkst. 16:00 Bauskas pilī jau astoto reizi notiks floretes un špagas paukošanas turnīrs “Ius gladii jeb Zobena tiesības”.
Pirmo reizi šis turnīrs Bauskas pilī notika 2014. gadā un šo gadu laikā ir pārvērties par lielākajiem svētkiem Bauskas pilī. Paukošanās turnīrā “Ius gladii jeb Zobena tiesības” starp cīņām skatītāji tiek izklaidēti ar dažādiem priekšnesumiem, atbilstoši 17. gadsimta sākuma turnīra noteikumiem. Turnīrs veidots sadarbībā ar Latvijas paukošanas federāciju un, lai arī notiekošās cīņas nav iekļautas oficiālo paukošanas sacensību grafikā, tās ir prezentāciju sacensības, kur mijiedarbojas mūsdienu sporta cīņa ar vēsturisko vidi, sniedzot apmeklētājiem ieskatu gan mūsdienu paukošanas sporta veidā, gan parāda vēsturisko turnīru būtību. Bauskas pils turnīra uzvarētāji saņem ceļojošo balvu – zobenu un ķiveri, kurās ikreiz iegravē uzvarētāju vārdus. Visu gadu balvas glabājas pie uzvarētājiem.
Bruņniecības ziedu laikos notika turnīri, kuros bruņinieki par naudu, zeltu un skaistām sievietēm lika uz spēli savu dzīvību. Turnīri parasti bija lieliski organizēti, nereti kā īsti tautas svētki. No dažādām pasaules vietām ieradās bruņinieki, lai skatītāju acu priekšā pēc stingriem noteikumiem dotos dažādās cīņās. Skatītājus uzjautrināja raiba svētku programma ar žonglieriem un burvju māksliniekiem. 1460. gadā Neapoles karalis Renē (René d’Anjou) šādus turnīrus aprakstīja grāmatā, kurā arī mēģināja apkopot pieredzi par turnīra organizēšanu, savukārt renesanses laika mākslinieks Albrehts Dīrers (Albrecht Dürer, 1471-1528) uzzīmējis ilustrāciju paukošanas un cīņu grāmatai. 1553. gadā itālis Kamillo Agripa savā traktātā par ieroču lietošanas mākslu lika pamatakmeni modernajai paukošanas mākslai, bet Francijas karalis Luijs XIV nodibināja Karalisko Paukošanas akadēmiju un paukošana pamazām pārvērtās par sporta veidu. Līdz pat mūsdienām franču valodu izmanto starptautisko paukošanās sacensību laikā. Mūsdienu paukošanās cīņas laikā izmanto floreti, špagu un zobenu. Paukošanās laikā netiek gūti ievainojumi, pieskārienus fiksē elektroniski. Katram ieroča veidam atšķirīgi skaita punktus – noteiktās ķermeņa zonās, kurām pieskaroties noteiktā stiprumā gūst punktus.
Turnīru Bauskas pilī vadīs herolds, kurš vēsturiski bija valdnieku vai bruņinieku pavadonis, ģerboņu pazinējs, sūtnis un tulkotājs. Piedalīsies valdnieks un viņa āksts, dāmas renesanses laikam raksturīgos tērpos. Cīņas pavadīs viduslaiku mūzika, ko skandinās senās mūzikas ansamblis “Artemisia absinthium”, un cīņu starplaikos ar priekšnesumiem uzstāsies profesionālā cirka mākslinieku duets, akrobātikas studija “Melanž”. Uzvarētājus pagodinās lielgabala salūts.
Pasākuma apmeklējums bez maksas.
Pēc turnīra aicinam baudīt krāšnu deju izrādi “Veiksme. Dāma ar sermuliņu”, ko izrādīs izcilais vēsturisko deju balets „Cracovia Danza” no Polijas.
Deju izrādes biļetes cena 25 EUR. Iegādājoties izrādes biļeti, Bauskas pils muzeja apmeklējums pirms izrādes bez maksas. Bērniem līdz 7 g.v. pasākuma apmeklējums bez maksas. Izrādes sākums plkst.19:00 un ilgums 1 stunda. Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja un SIA “Biļešu paradīze” kasēs.
Pasākumu organizē: Bauskas pils muzejs
Ziņa publicēta 2023. gada 9. augustā
Komentāri (0)