Industriālais mantojums, vērīgi acu pāri, iespaidīgas gaismas un labākie andelmaņi 11. septembrī atbalsojās Bauskas vecpilsētas ielās, rosīgi aizvadot pirmo vecpilsētas CIERI un tradicionālo “Zemgales dižtirgu”.
“CIERE – izzinoša un pārsteidzoša, ar humora smeķi un vietējām vērtībām bagāta pastaiga, bauda jutekļiem un dvēselei. Izstāstīti stāsti, kas modina piederības sajūtu, rod vēlmi dzirdēt vairāk, iedzīvināt kādu no tiem un veidot savējo tepat Bauskā,” sajūtās par piedzīvoto pastaigu dalās tās dalībniece Anete Brazauska.
Pirmā CIERE tika veidota kā nesteidzīga orientēšanās pastaiga pa Bauskas vecpilsētu vakara stundā – no plkst. 20:00 līdz plkst. 24:00. Šī gada pastaigas mērķis bija izklaidējošā veidā iepazīstināt vietējos iedzīvotājus un pilsētas viesus ar mūsu vecpilsētas industriālo mantojumu. Kopumā CIERES maršrutā tika iekļauti 8 kontrolpunkti jeb dažādos veidos izgaismoti nami, kuros reiz pārstāvēta kāda industrija, – Bijušās Lejas dzirnavas, etiķa fabrika un gotiņu ražotne (Dambja iela 4), Jankeloviča tipogrāfijas ēka (Rūpniecības iela 9), Liķiera fabrika (Rūpniecības iela 14), Sadzīves pakalpojumi (Katoļu iela 1), Bauskas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju depo (Plūdoņa iela 24/3), Nakabika maiznīca (Pasta iela 9), Teodora Lohdinga alus fabrika (Rīgas iela 39) un Žebera zārku darbnīca (Rīgas iela 18). Īpaši gaismas stari, kas atspīdēja gandrīz visā pilsētā, tika raidīti arī no Bauskas ūdenstorņa.
Pie katras no ēkām tika izvietots informatīvs apraksts par tajā pārstāvētās industrijas vēsturi, kā arī kāda industrijai pietuvināta cilvēka stāsts, ko audio ierunāja novadnieks un aktieris Jēkabs Reinis. Lai arī vairums stāstu tika balstīti patiesos notikumos, tie bija veidoti kā Bauskas Kultūras centra interpretācijas par to, ko industrijas darbinieki vai ekskursanti reiz piedzīvojuši. Piemēram, pie Sadzīves pakalpojumiem spoguļbumbu staru un dūmu mutulī tika ieskauts ķīmiskās tīrītavas darbinieces stāsts par reiz kopto dziedātāja Filipa Kirkorova žaketi, Dambja ielā virs upes veidotu projekciju pavadībā varēja noklausīties Codes pamatskolas audzēknes atmiņas par klases ekskursiju konfektes “Gotiņa” ražotnē, bet pie Nakabikas maiznīcas, sārtu un zilu toņu gaismām mijoties, izjust cepēja bēdas par 10 kliņģeriem, kurus neviens nepērk.
Baušķeniece Sanita Ozoliņa stāsta: “Esmu ļoti priecīga, ka manā pilsētā notika kas šāds. Interesi piesaistīja tieši tas, ka pastaiga notika vakarā, kad jau krēslo. Tas sevišķi interesanti likās bērniem un ļāva uz vecpilsētu paraudzītiem pavisam citādāk. Izgaismotie objekti un mūzikas pavadījums visam piešķīra īpašu auru un atmosfēru.”
Šajā vakarā Bauskas senatnīgajās ielās bez staigātāju soļiem skanēja arī mūzika. Uz bijušās Liķiera fabrikas balkoniņa muzikālu baudījumu sniedza talantīgu, jaunu dāmu duets, kurā apvienojās flautiste Klēra Kuļikauska un vijolniece Dārta Pāvulena. Bauskas muzejā pagalmā savus klausītājus gaidīja Helēna Liene Gavrillka, Rātslaukuma daļu apdzīvoja koklētājs Kārlis Rudra Jirgens, taču Plūdoņa ielas iedzīvotāji pie savas mājas uzslietajā teltī dižojās ar DJ prasmēm, iekustinot visus garāmgājējus. Pie bijušā Bauskas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju depo cierētājus ar uzdevumiem sagaidīja Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji.
Visa CIERES maršruta garumā staigātāji tika aicināti lūkoties ne tikai uz izgaismoto namu fasādēm, bet arī saviem purngaliem, jo katrā kontrolpunktā bija paslēpts kāds vārds vai frāze no dzejnieka Ulda Ausekļa izteikuma – “Tur, kur Mūsai ar Mēmeli par abām viens auskars, tur ir Bauska”. Šī rinda cierētājiem kopā ar savu vārdu un uzvārdu līdz 11. septembra plkst. 23:59 bija jāiesūta īsziņā uz kartē norādīto telefona numuru, lai piedalītos balvas izlozē un laimētu lidojumu ar gaisa balonu. Kopumā tika iesūtītas 349 ziņas, tomēr tikai 308 no dalībniekiem teikumu bija salikuši pareizi un varēja pretendēt uz iespēju saņemt dāvanu karti.
Dienu pēc pastaigas Bauskas Kultūras centra sociālās platformas “Facebook” lapas tiešraidē notika balvas izloze, kurā Bauskas novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa izvilktā loze lēma, ka lidojumā virs Bauskas torņiem un jumtiem dosies Žaklīna Rīna – Demme. Sarunā par laimēto lidojumu Žaklīna atklāj, ka iegūtā balva noteikti bijis viņas domu spēka un pozitīvās attieksmes rezultāts: “Bauskā ļoti ilgi nebija būts, šis notikums bija patīkams pārsteigums gan vizuāli, gan emociju ziņā. Organizatoriem noteikti jāturpina darboties ar gaismas elementiem. Visu pastaigas laiku ar vīru sūtījām kosmosā domas, ka mēs vinnēsim gaisa balonu. Mēs visiem novēlējām uzvarēt, bet prieks, ka tas izdevās mums.”
Paralēli CIEREI no plkst. 17:00 līdz plkst. 22:00 Bauskas rātslaukumā notika tradicionālais “Zemgales dižtirgus”, kurā šogad pulcējās ap 80 mājražotāju un tirgotāju no visas Latvijas. “Prieks par to, ka šajā “Zemgales dižtirgū” plaši pārstāvēts Bauskas novads – 16 vietējo amatnieku un mājražotāju piedāvājumā bija mājas vīni, kaņepju sēklu un smiltsērkšķu produkcija, dabiskā kosmētika, adījumi, keramikas trauki un daudz citu gardumu un rokdarbu. Šogad “Zemgales dižtirgus” notika vakara pusē, un tirgotājiem veikt tirdzniecību, kad sāk krēslot, nav visai ierasts, taču paldies visiem dalībniekiem, kam tas nebija šķērslis, lai arī šajā septembrī viesotos pie mums Bauskā,” uz aizvadīto tirgu atskatās pasākumu menedžere Nadīna Gorškova.
Bauskas Kultūras centra komanda saka paldies Justam Ribinickim un SIA “Full Stage”, ka ļāvāt vecpilsētas namiem iemirdzēties visā to krāšņumā. Pateicība Raitim Ābelniekam par konsultēšanu namu vēstures jautājumos un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākajai inspektorei Zemgales reģionā Viktorijai Gribustei par aktivitāti vienā no kontrolpunktiem. Paldies vārdi arī visiem mūziķiem, amatniekiem un mājražotājiem, kā arī vecpilsētas iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kas atsaucās un ar gaismas elementiem izrotāja savas mājas. Paldies visiem cierētājiem, kuri ieklausījās, meklēja, atrada un piedalījās – ar jūsu atsaucību kopīgi esam radījuši jaunu tradīciju, ko iedzīvināt mūsu pilsētā.
Komentāri (0)