“Atkal Bauskā pēc 90 gadiem”

Izstādē būs apskatāmi trīs nepelnīti aizmirstu talantīgu gleznotāju darbi, ar kuriem mēs patiesi varam lepoties.
1928.gadā Bauskā notika trīs baušķenieku, mākslas studentu Arnolda Nulīša / 1896 – 1988/, Viļa Lingas /1899 – 1962/  un Pētera Zuša/ 1905 – 1944/  gleznu izstāde.

Pagājuši 90 gadi un mēs  atkal aicinām ielūkoties šo mākslinieku daiļradē, kas ir bijusi visai daudzpusīga un radoša  glezniecībā,  lietišķajā mākslā un  scenogrāfijā.
     Arnolds Nulītis  no 1931.-1944.gadam strādājis par zīmēšanas un mākslas vēstures skolotāju Bauskas Valsts ģimnāzijā. Viņš pratis atrast veidus, kā ieinteresēt zīmēšanā skolēnus, no viņa audzēkņiem izauguši jauni gleznotāji O.Urbāns (Urbēns), V.Mīlgrāvis, M.Ramane u.c. Profesionāli izglītotais gleznotājs līdz emigrācijai uz Kanādu, rosīgi darbojās Bauskā, Rīgas ielas 63.nama studijā. Mākslinieka vārds minēts pagājušā gadsimta 30.un 40. gadu izstāžu katalogos un recenzijās. Viņa agrīnie darbi šobrīd ir liels retums. Arnolds Nulītis miris 1988.gadā Kanādā.
Vilis Linga  –  Arnolda Nulīša brālēns, 1931.gadā beidzis V.Purvīša dabasskatu glezniecības meistardarbnīcu. Savu diplomdarbu viņš gleznojis Bauskas apriņķa Ziedoņu tuvumā. Mākslinieks strādājis par zīmēšanas un mākslas vēstures skolotāju Bauskas Valsts ģimnāzijā.
1943.gadā piedalījies Bauskas pilsētas 500 gadu jubilejas mākslas izstādē Bauskā. No 1945.- 1946.gadam V.Linga ir bijis skolotājs un direktors Bauskas Valsts ģimnāzijā, pēc tam strādājis Bauskas 2.vidusskolā un Bauskas Vakara vidusskolā. Līdztekus darbam skolās, Bauskā Rīgas ielā atvēris gleznošanas studiju amatieriem, kurā pats bijis pasniedzējs. Vilis Linga miris 1962. gadā, apbedīts Rundāles novada Važītes kapsētā.
     Pēteris Zutis.  Mācījies I.Kļaviņas ģimnāzijā. 1933.gadā beidzis R. Zariņa grafikas meistardarbnīcu, diplomdarbs – oforts „Tautas dziesma”. Par izcilajām spējām visu studiju laiku saņēmis valsts stipendiju un bezmaksas apmācību skolā. 1934.gadā Bauskas Sv.Gara Evanģēliski luteriskajā baznīcā veidojis uzrakstu” Dievs Kungs ir mūsu stiprā pils” un dekoratīvu gleznojumu (egles zaru), velvē pirms altārtelpas. Mākslinieks projektējis karogus – Ozolnieku, Dobeles, Penkules pamatskolu, Bauskas rūpnieku un amatnieku biedrībai. „Bauskas Vēstnesī” ievietoti daudzi mākslinieka zīmējumi un šarži. 1943.gadā piedalījās grupas izstādē Bauskā, kas veltīta Bauskas 500-gadei. Pēteris Zutis pazudis Jelgavā cīņu laikā 1944.gadā.

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*