Šogad tradicionālie svētki Bauskā norisinājās 12. septembrī un nu jau piedzīvojuši desmito sanākšanu vēsturiskajā un šarmantajā vecpilsētā. Tika piedzīvots Zemgales Dižtirgus, pagalmu saimnieku piedāvātās izklaides, nogaršotas piecu dažādu veidu putras un izspēlēta svētku loterija. Papildus tam apmeklētāju pastaigas arī šajā gadā visas svētku dienas garumā priecēja atvasaras saule.
Ar mūzikas skaņām no Bauskas rātes iesākās X Pagalmu svētku un VIII Putras godēšanas svinības. Dižtirgū jau drēgnā rīta agrumā pulcējās prāvs pulks ļaužu, lai lūkotu, ko gardu iegādāt kārajam zobam vai noderīgu saimniecībai. Ap simts andelmaņu piedāvāja dažādus mājražojumus un pašu rokām darinātus labumus vēl pirms Bauskas pagalmos iesākās rosība, taču pēcāk tirgus laukumu patīkami pārsteidza ielu muzikanti – kahona spēlētājs, ģitārists un vijolniece. Sandra no Jelgavas uz svētkiem ieradusies kopā ar vīru un teic, ka priecājas par tirgū pieejamo plašo sortimentu. No pasākuma aktivitātēm jelgavniece vēlējās uzteikt Bauskas Centrālās bibliotēkas pagalmā pieredzēto.
Jau no plkst. 11.00 viesus no pilsētas, novada un citām Latvijas nomalēm uzņēma trīspadsmit pagalmiņi – tik ļoti raksturos un vēstījumos dažādi. Tirdzniecības nama “Kvēle” pagalms nav atteicis dalību nevienu svētku gadu un šogad priecēja sanākušos ar vokālās studijas “Pigoriņi” koncertu un Liepājas leļļu teātra viesizrādi “Lote dodas ekspedīcijā”. Jaunieši nesen izveidotajā jauniešu telpā bija sarūpējuši radošas, analītiskas un veiklību trenējošas aktivitātes, kuras ikvienu censoni ievilka patīkamā azartā. Uzzināt par motociklu vēsturi varēja Dambja ielas autoservisa “V+V” pagalmā, savukārt, nomizot garāko ābolu mizu – Bauskas novada Sociālā dienesta pagalmā.
Šajā svētku gadā pēc pauzes dzīvību atguva veļas mazgātavas pagalms Rīgas ielā 20. Pie sarkanās ķieģeļu mājas saimniekoja divas mākslas un kultūras studentes no Bauskas. Elisones un Kristiānas ideja bija rosināt apmeklētājus sajust mirkļa ēteriskumu, uzdot jautājumus sev un pilsētai, raugoties spoguļos. Taču pasākuma mazākos dalībniekus svētkos varēja nodarbināt, viesojoties Strautnieku ielas skatu laukumā pie Mēmeles – ar skatu uz upi bija izvietoti gaismu smilšu galdi un attīstošie aktivitātes dēļi.
Andrejs, gaidot dēlu izvizinoties Ivara Mailīša darinātajā karuselī, uzskata, ka svētki Bauskas vecpilsētā veido ikdienā piemirsto piederību pilsētai: “Katru rītu piecas dienas nedēļā dodos uz darbu lielpilsētā, nesanāk nemaz pa savu pilsētu pastaigāt! Patīkami, ka reizi pa reizei skaistākās Bauskas ielas vismaz daļēji ir slēgtas auto kustībai.”
Kā ierasts, svētkos tika daudzinātas putras. Šajā gadā apmeklētāji, atšķirībā no citiem gadiem, putras varēja nogaršot vienuviet – Saules dārzā. Saimniece Daira Jātniece, iepretim dekoratīvām dzirnavām un kliņģeru kokam, kopā ar atbalsta komandu vārīja uz dzīvās uguns svētku tradicionālo “mielastu” – piecas dažādas putras.
Pēcpusdienā, svētkiem par godu, Bauskas rātslaukumā uzstājās ekoloģiskā grupa “Ducele”, taču uzreiz pēc tam tika sagaidīta svētku tradicionālā loterija. Lai piedalītos izlozē, bija nepieciešams uz pasākuma kartes iegūt 10 pagalmu apmeklējumu apliecinošus spiedogu nospiedumus, no kuriem daži bija jāapmeklē pēc brīvas izvēles, bet citi obligāti. Balvas loterijai dāsni sarūpēja AS “Dobeles Dzirnavnieks”, paldies arī SIA “Gusto” un SIA “Drukā Bauskā”.
Bauskas Kultūras centrs vēlas pateikties visiem svētku apmeklētājiem un svētku veidotājiem par kopīgi radīto notikumu, izceļot vecpilsētas kultūrvēsturisko mantojumu un atgriežot Bauskas senatnīgajā centrā rosību.
Foto: Edgars Namiķis
Komentāri (0)