“Edgars un Aina Šēnbergi. Modernisti”

Bauskas pils muzejā 3. augustā plkst. 15.00 notiks tikšanās ar arhitektu Edgara un Ainas Šēnbergu dēlu – arhitektu Uģi Šēnbergu.

Izstāde “Edgars un Aina Šēnbergi. Modernisti” veltīta Bauskas restorāna “Pilskalns” un kafejnīcas “Mūsa” arhitektu Edgara Šēnberga un viņas dzīves biedrenes, Bauskā dzimušās Ainas Šēnbergas nozīmīgākajiem padomju perioda projektiem. Arhitekti 20. gs. 50.–80. gados radīja virkni sabiedriski nozīmīgu objektu gan kopīgi, gan katrs atsevišķi, tostarp arī divas ēkas Bauskā.

Arhitekti pārstāvēja paaudzi, kas dzimusi un augusi Latvijas brīvvalsts laikā, bet studijas uzsāka pēc Otrā pasaules kara. Šēnbergi izcēlās ar racionālām, rūpīgi pārdomātām un iespējami kvalitatīvi celtām ēkām. Šīs paaudzes arhitekti bija pārliecināti modernisti, kas sevi apzināti tā pozicionēja.

Restorāns “Pilskalns” tapa pirms slavenās “Jūras pērles” un “Klidziņas”, kā pils dārza paviljona rekonstrukcija, pārveidojot to par pirmo moderno augstākā līmeņa ēstuvi padomju Latvijā, ar plašu ēdamzāli, bāru 2. stāvā un terasi. Ar paviljona rekonstrukciju un interjera risinājumiem, Šēnbergi sevi pieteica kā ar gaumi apveltītus modernus arhitektus un ieguva pasūtītāju un kolēģu atzinību. Bauskas restorāns “Pilskalns” un nemirstīgā Skrīveru kafejnīca “Klidziņa” bija kulta vietas arī tiem, kuri neko nezināja par arhitektūru.

Izstādei atlasītie objekti raksturo Šēnbergu radošā rokraksta līdzības un atšķirības, arhitektu sadarbību un savstarpējos iespaidus, kā arī karjeras attīstību un virzību. Tam ļauj izsekot sešas tematiskas sadaļas, kas savstarpējā salīdzinājumā atklāj katra arhitekta laikā no 50. gadu beigām līdz 80. gadiem radītos projektus.

Izstādes kuratore – Karīna Horsta, māksliniece – Zane Kalniņa. Izstāde tapusi projekta “Pie arhitektūras modernisma šūpuļa” ietvaros.

Izstāde aplūkojama katru dienu, Bauskas pils muzejā no plkst. 9.00-19.00. Ieejas maksa 1,- EUR (pieaugušajiem), 0,50 – EUR (studentiem, skolēniem).

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*