„Latvija – ērģeļu zeme” koncerts

9.septembrī plkst. 16.00 Bauskas Svētā Gara ev. lut. baznīcā Vēsturisko ērģeļu svētku „Latvija – ērģeļu zeme” ietvaros notiks koncerts „Mana zeme – Latvija” . Koncertā piedalīsies Bauskas novada jauktai koris „Kamarde” (diriģente Dace Liepa) un ērģelniece Diāna Jaunzeme – Portnaja, lai atklātu maz izzināto vēsturisko ērģeļu skanējumu dzīvā izpildījumā. Koncerti notiek visā valsts teritorijā Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros.

Latvija ir ne tikai skaistas dabas un izcilu personību, bet arī ērģeļu zeme – šo apgalvojumu ir dzirdējis gandrīz ikviens. Bet, vai katrs zina, kādēļ? Daudzi atbildēs – mums taču ir Rīgas Doma baznīcas ērģeles, bet… Latvija ir bagāta ar vismaz 300 nozīmīgiem, vērtīgiem instrumentiem, kas ir milzīgs skaitlis mūsu nelielajai tautai. Ir būtiski svinēt Latvijas krāšņo jubileju dievnamos, izzinot un parādot Latvijas ērģeļu daudzveidību, krāšņumu un katra instrumenta īpašo skanējumu. Svētku ietvaros gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārvalstu viesiem tiks dota iespēja apceļot visus Latvijas novadus, klausoties un salīdzinot vēsturisko instrumentu skanējumu, kā arī apzinot valsts kultūrvēsturisko lepnumu.

Godinot  pirmā latviešu tautības ērģeļbūvētāja Mārtiņa Krēsliņa 1891. gadā darināto instrumentu, 9. septembra koncerta programmā iekļauti tikai latviešu komponistu (P.Vasks, L.Garūta, Im.Zemzaris, R.Dubra, J.Lūsēns u.c. komponistu) skaņdarbi korim un ērģelēm. Koncerta ievadlekcijā varēs dzirdēt ērģeļbūvētāja Jāņa Kalniņa stāstījumu ar interesantiem, nedzirdētiem faktiem par Latvijas vēsturiskajām ērģelēm un ērģeļkultūru Latvijā. Tiks cildināti latviešu ērģeļu būvētāji, meistari, skolotāji un komponisti, kuru daiļrade un mūžs ir veltīti Latvijas ērģeļmākslai. Svētku ietvaros varēs apskatīt Bauskas mākslas skolas audzēkņu mākslas darbu izstādi “Mana ērģeļu zeme”.

Diāna Jaunzeme – Portnaja dzimusi 1979. gadā Balvos. Absolvējusi J.Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu, pēc tam Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, bakalaura un maģistra grādu iegūstot prof. T. Dekšņa ērģeļklasē (2005). Meistarība papildināta Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē (2001), Starptautiskajā ērģeļu akadēmijā Zviedrijā (2003, 2005), kā arī meistarklasēs Zviedrijā, Spānijā un Lietuvā. Veiksmīgi startējusi ērģelnieku konkursos, iegūstot 1. vietu 7. Starptautiskajā Hanzas pilsētu ērģelnieku konkursā Elburgā, (Holande, 2001), speciālbalvu par labāko laikmetīgās mūzikas interpretāciju M.K.Čurļoņa konkursā Viļņā (Lietuva, 2003). Piedalījusies 2. starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā Orgelfestival, Ruhr Dortmundē (2009), 13.Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā Pelplinā (2011), 1.Starptautiskajā ērģeļmūzikas festivālā Voxangelica Dubultos (2009). Līdzās aktīvai koncertdarbībai Rīgas un Latvijas baznīcās gan ar solo programmām, gan saspēlē ar solistiem un koriem muzicējusi Lietuvā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Slovēnijā, Austrijā, Šveicē, Zviedrijā, Somijā, Krievijā un Baltkrievijā. Diāna Jaunzeme – Portnaja ir ērģeļu dueta Riga Organum Duo dalībniece. Sadarbībā ar kontrtenoru Sergeju Jēgeru ierakstīts CD Ave Maria (2011). Kopš 2006. gada pilda Rīgas Doma otrā ērģelnieka pienākumus.

Bauskas novada jauktais koris „Kamarde” radoši strādā vairāk nekā 50 gadus. Koris „Kamarde” piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos sākot ar 1970.gadu. Jau 1980.gadā koris izcīnījis Tautas kora nosaukumu. Turpat 30 gadus kora mākslinieciskais vadītājs bijis Jānis Rijnieks, bet jaunu elpu un radošus atklājumus koris atrada diriģentes Daces Liepas vadībā. Koris „Kamarde” labprāt piedalās dažādos pasākumos, tajā skaitā novada un pagasta organizētajos notikumos, kā arī Vidzemes Dziesmu svētkos, gan Latgales Dziesmu svētkos, gan Kurzemes Dziesmu svētkos.

Koncertu „Mana zeme – Latvija” atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, „Bauskas Kultūras centrs” un Bauskas Svētā Gara ev.lut. baznīcas draudze.

Vēsturisko ērģeļu svētku koncerti Latvijā:
09.09. – Bauskā
24.09. – Zaļeniekos

Ieeja koncertā par ziedojumiem dievnamam.
https://www.facebook.com/LatvijaErgeluzeme/

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*