Ar Ērikas Kumerovas gleznu izstādi “ Sapņu vibrācijas” 6. septembrī Mežotnes pilī atklās mākslas galerijas “LIELUPE” otru izstāžu zāli

6.septembrī  12.00. Mežotnes pilī ar mākslinieces Ērikas Kumerovas darbu izstādi  „SAPŅU VIBRĀCIJAS” atklās pils mākslas galerijas LIELUPE otru izstāžu zāli blakus jau esošajai, tādejādi papildinot latviešu mākslinieku gleznotāju Džemmas Skulmes, Jāņa Anmaņa, vitrāžistu Eilas Vikmanes, Oleksija Krasnova ,juveliermākslinieka Oļega Auzera izstādīto darbu kolekciju ar Ērikas Kumerovas moderno abstrakto mākslu.

Mākslas galerija LIELUPE tika izveidota un atklāta 2018.gadā ar Džemmas Skulmes darbu izstādi „Oranžās tautasdziesmas” un šogad  tai  ir 3 darba gadu „mazā jubileja”.

Mākslas galerijas LIELUPE jaunajā izstādē būs apskatāmi gleznotājas Ērikas Kumerovas darbi, kas īpaši atlasīti šai izstādei un tapuši laika posmā  no 2013. līdz 2019.gadam. Gleznas veidotas eļļas tehnikā uz audekliem. Dabā novēroti motīvi mākslinieces redzējumā pārtop intuitīvās fantāzijās.

Māksliniece Ērika Kumerova saka: „Savas gleznas radu  intuitīvi, ļaujoties priekšnojautai un sajūtām.” Ērikas Kumerovas darbi ir atpazīstami ar izteiksmīgiem krāsu triepieniem, ļaujot vaļu krāsu triumfam uz audekla. Ērikas darbos vērojami dzidri krāsu toņi, eleganta kompozīcija, viegli, nesamāksloti triepieni un veikla tehnika. Tie rada pozitīvas un dzīvi apliecinošas emocijas skatītājos. Māksliniece lauž stereotipus un spēlējas ar tēliem un mērogiem.  „Sapņu vibrācijas” ienāk apziņā, uzpeldot no neapzinātā dzīlēm un vēstī par telpas un laika organisko saskaņotību vienotā  veselumā un aicina uztvert šī brīža realitāti kā bezapziņas plūsmas izpausmes un atsakņas no pasaules, kuru mēs nevaram  tiešā veidā uztvert, izmērīt, nosvērt, bet kura pastāv un ietekmē mūs. Tas, ka kaut kur tālumā tiek atvērtas durvis tavai ienākšanai, atspoguļojas šajās sapņu vibrācijās, kaut gan šodien šeit un tagad to tiešā veidā mēs netveram, taču tas nebūt  nenozīmē ka tā nav. To var tikai sajust.

Mākslas galerija Mežotnes pilī 2018.g. tika izveidota ar mērķi attīstīt  Mežotnes pilī ne tikai tūrismu un viesmīlības pakalpojumus, kā tas bija līdz šim, bet arī pulcināt to auditoriju, kam interesē māksla, latviešu  modernā māksla – glezniecība, stikla māksla, juveliermāksla.

Galerijai tika dots vārds “LIELUPE”, jo ģeogrāfiski blakus pilij dažu pārdesmit metru attālumā plūst caurteces ziņā otra lielākā Latvijas upe – Lielupe.

Galerijas īpašnieks Gunārs Salmiņš norāda: ’’Toreiz 2018.gadā, dodot galerijai upes vārdu, tika iezīmēta Lielupes mierīgā plūduma asociācija un spēks, ko vēlējāmies netieši transformēt galerijas darbā.  Jau 1866.g Lielupe pie Mežotnes iekļautajā elitārā Kurzemes skatu krājumā  ceļotājiem “ Album  baltischer  Ansichten” teikts, ka  tieši šeit “ Lielupes  ielejas augstākās vietas vainagotas ar slaidiem skuju kokiem un ēnainām birztalām, kur skats var atpūsties un sagatavoties priecīgajai ainai – kur zaļi zaigojošā plakankalne, ko pārtrauc Lielupes rotaļīgie viļņi, nākot panorāmas veidā pret skatītāju’’. Jau toreiz šeit tika apbrīnota dabas un cilvēku radītās vides harmonija un skaistums. Šajā 19.gs. aprakstā laika gaitā praktiski nekas nav mainījies. Šo priekšrocību un vērtību mēs centāmies izcelt un tas mums šo trīs gadu gaitā ir izdevies – daba un māksla šeit organiski savienojas un papildina viena otru, tā dodot īpašu baudījumu ceļotājiem, pils apmeklētājiem no tuvienes un tālienes. ”

Mežotnes pagasta vadītājs Zigurds Kalējs saka, ka atzinīgi vērtē faktu, ka Mežotnē tiek tālāk attīstīta 2018.g.izveidotā  mākslas galerija: ‘’Mēs atbalstam aktivitāti, kas vērsta uz mūsu kultūrvēsturiskās vides saglabāšanu, attīstīšanu un popularizēšanu. Latviešiem ir brīnišķīgi mākslinieki, ar ko lepojamies.  Mākslas valoda ir universāla – neatkarīgi no tautības, izcelsmes, dzimuma vai vecuma, tā vieno, raisa domāšanu, vērtību apzināšanos un lielāku savstarpēju sapratni. “

Plānots, ka galerijas jaunās zāles un izstādes „Sapņu vibrācijas”atklāšanā piedalīsies Saeimas deputāte Ļubova Švecova, kas ir ilggadēja mākslas galerijas aktivitāšu atbalstītāja, Valsts Nekustamie Īpašumi valdes locelis Andris Vārna, Mežotnes pagasta pārvaldes vadītājs Zigurds Kalējs, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks , Bauskas novada Izglītības un kultūras komitejas loceklis Kultūras centra direktors Jānis Dūmiņš, biedrības Latvijas piļu un muižu asociācijas izpilddirektore Aira Andriksone, Latvijas Profesionālo Gidu asociācijas  valdes locekle Aija Kočina, Šveices vēstnieks un Kazahstānas vēstnieks  u.c.personas.

Ērikas Kumerovas izstāde tiks atklāta 6.septembrī plkst. 12.00. un būs pieejama līdz pat nākamā gada vidum tāpat kā visas līdz šim pilī darbojošās izstādes.

Izziņai:

  • Informācija par māklsinieci Ēriku Kumerovu:

Ērika Kumerova ir dzimusi Rīgā. Pēc pamatskolas mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, tad sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijā. Studējot akadēmijā, Ērika piedalījās konkursa izstādē un kļuva par Humboldt State University stipendijas laureāti. Mācības turpinājās Kalifornijas Humboldta Universitātē Klusā okeāna piekrastē. Pēc diviem gadiem, atgriezusies no Savienotajām Valstīm, Ērika ieguva arī Latvijas Mākslas akadēmijas bakalaura grādu. Savā radošajā darbībā Ērika ir piedalījusies 42 grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Gruzijā, ASV un sarīkojusi 17 personālizstādes. Māksliniece ir darbojusies arī interjera un tekstila dizaina jomā, taču kopš 2010.g. māksliniece ir pilnībā nodevusies tikai glezniecībai. Ērika Kumerova ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre un Jūrmalas mākslinieku biedrības biedre.

  • Pirmo reizi vēsturiskajos tekstos Lielupe pieminēta Indriķa hronikā ar 1219. gadā, kad notika  zemgaļu vecākā Viestarda uzbrukums Mežotnes pilskalnam. Vēlāk upe saukta Semgaller – Aa, kas ir tās vāciskais nosaukums, kas attiecas uz upes platākās daļas nosaukumu lejpus no Bauskas pils, kuras mūsdienu nosaukums ir “Lielupe”.

Inga Jaunzeme
Mežotnes pils mākslas galerijas LIELUPE vadītāja
mob.t.  +371 26 66 11 99
Fakss: + 371 63 96 07 25
inform.inga@gmail.com
ofiss@mezotnespils.lv
www.mezotnespils.lv

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*