IV Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls “Vivat Curlandia!”

Šī gada 20. un 21. jūlijā jau ceturto gadu Bauskas pilī, Bauskas kultūras centrā un Bauskas Sv. Gara baznīcā notiks Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls “Vivat Curlandia!”. Festivāla laikā izskanēs viduslaiku, renesanses un agrīnā baroka mūzika, ko atskaņos mūziķi no Latvijas, Lietuvas, Šveices, Korejas, Austrijas, Spānijas, Itālijas, Krievijas, Nīderlandes un Lielbritānijas. Festivāla epicentrā – Marco da Gagliano operas “La Dafne” (1608) uzvedums vēsturiskajā sveču apgaismojumā.

Bauskas festivāla „Vivat Curlandia!” programma norisināsies muzikālajam saturam vēsturiski atbilstošā vidē: senā mūzika tiks atskaņota uz vēsturiskajiem instrumentiem, mūziķi būs tērpušies vēsturiskajos tērpos, un koncertu norises vietās tiks radīta īpaša gaisotne. Divas festivāla dienas Bauskā tiks pārvērstas par krāšņiem senās mūzikas svētkiem, klausītājus priecējot ar 11 muzikāliem pasākumiem, akcentējot viduslaiku mūzikas bagātības, kas apgāž mītus par “tumšajiem viduslaikiem”. Festivālu organizē Latvijā zinošākais senās mūzikas pētnieks – diriģents Māris Kupčs – sadarbībā ar Bauskas pils muzeju un Bauskas kultūras centru.

FESTIVĀLA PROGRAMMA

Festivālu “Vivat Curlandia!” 20. jūlijā atklās viens no šā brīža Eiropā atzītākajiem jaunās paaudzes viduslaiku mūzikas ansambļiem – Rumorum no Šveices, kurš starptautiskā projekta Eeemerging (Emerging European Ensembles) ietvaros Latvijā rezidēs jau nedēļu pirms gaidāmā festivāla koncerta un Bauskā iestudēs īpaši “Vivat Curlandia!” radītu viduslaiku mūzikas programmu “Tenperantia”.

Festivāla turpinājumā gaidāms pārsteigums: Latvijā atgriezīsies viduslaiku mūzikas grupa Eloqventia (Spānija). Festivāla mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs saka: “Grupa, kura pierāda, ka viduslaiku mūzika var būt tik ļoti mūsdienīga, temperamentīga un aizraujoša. Tie klausītāji, kuriem laimējās pirms diviem gadiem festivālā “Vivat Curlandia!” apmeklēt Eloqventia koncertu, ilgi nevarēja atgūt elpu pēc pārdzīvojuma un runāja tikai sakāpinātās emocijās. Esmu gandarīts, ka varēsim viņus dzirdēt atkal.” Pēc grupas uzstāšanās klausītāji aicināti uz ne mazāk spoža dueta koncertu. Eiropā plaši zināmā dziedātāja, mecosoprāns Romina Basso un virtuozais, daudzas godalgas ieguvušais ģitārists Alberto Mesirca (Itālija) Latvijā viesosies pirmo reizi, Bauskas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem piedāvājot programmu “Sì dolce è’l tormento”, kas būs kā baroka mūzikas ceļojums caur cilvēka kaislībām.

Festivāla gaidītākais notikums – Marco da Gagliano operas “La Dafne” uzvedums vēsturiskajā sveču apgaismojumā ikvienam klausītājam ļaus ar visām maņām izjust 17. gadsimta operas, mūzikas, režijas, tērpu un tā laika cilvēku estētiskos ideālus. Uzvedumos piedalīsies Eiropas Operas akadēmijas (EOA) jaunie solisti, baroka orķestris Collegium Musicum Riga, baroka koris Collegium Choro Musici Riga, diriģents Māris Kupčs u.c., kā arī vēsturisko žestu un retorikas speciāliste, arfiste Katerina Antonenko (Lielbritānija / Krievija).

Festivāla pirmo dienu noslēgs Bauskas pils rīkotais koncertuzvedums “Zaudētā Paradīze”, kuru atskaņos Bauskas pils seno deju grupa Galms, ansamblis Trakula un Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas bērnu koris Via Stella. Šā gada festivāls piedāvā arī kādu jaunumu – plkst. 12.00 (pirms festivāla atklāšanas koncerta) ģimenes ar bērniem tiek aicinātas uz muzikālu stāstu par senajiem instrumentiem, kura laikā mazie klausītāji varēs saistoši uzzināt par simtiem gadus senu pagātni, kad radās tādi instrumenti kā fidele, vijole, blokflauta, klavesīns, lauta u.c.

Rūpējoties par ikvienam pieejamiem pasākumiem, visos festivāla otrās dienas koncertos un pasākumos ieeja būs bez maksas. 21. jūlijā Bauskas Sv. Gara baznīcā ikviens interesents aicināts apmeklēt jauno, daudzsološo soprānu Anetes Viļumas un Ievas Pļaviņas 17. gadsimta mūzikai veltīto programmu. Festivāla ietvaros norisināsies arī VI Paukošanās turnīrs “Ius Gladii” jeb Zobena tiesības, kura laikā varēs vērot bruņinieku cīņas, kā arī pašiem apmeklētājiem būs iespēja piedalīties sacensībās šaušanā ar arbaletu. Turpinājumā – soprāna Ilzes Grēveles-Skaraines veidotā kamermūzikas programma “La Donna”, kurā līdz ar dziedātāju muzicēs baroka vijolniece Agnese Kanniņa, baroka čelliste Māra Botmane, teorbiste Talitha Cumi Witmer no Nīderlandes, kā arī klavesīniste Liene Madern-Stradiņa. Drīz pēc tam izskanēs pieklusinātas noskaņas koncerts ar aktrisi un dziedātāju Elīnu Avotiņu un blokflautisti Ievu Nīmani. Bet vienpadsmit pasākumu maratonu ar programmu “Vibes of Purcell” noslēgs senās mūzikas ansamblis Neymann Ensemble (Latvija, Austrija, Itālija). Turpinot tradīciju un veltot koncertu kādam Latvijā maz atskaņotam baroka laika komponistam, šā gada festivālā Neymann Ensemble piedāvās muzikālu stāstu par vienu no visu laiku slavenākajiem angļu komponistiem –  Henriju Pērselu, kuram šogad aprit 360 gadu jubileja.

Par festivāla norises vietu ir izvēlēta Bauska, jo Kurzemes hercogu Ketleru Zemgalē celtās pilis bija pirmās, kas Latvijas teritorijā reprezentēja ziemeļu renesanses laicīgās arhitektūras un profesionālās mākslas izpausmes, atnesa līdzi renesanses laikmeta Eiropas domāšanu, kultūru un mākslas dīgļus, kas, neapšaubāmi, ietekmēja kultūras procesu attīstību ne tikai Zemgalē. Savukārt mūsdienās Bauskas pils ir vienīgais renesanses un manierisma perioda laicīgās arhitektūras mantojums, ko 17. – 18. gs. kari nespēja iznīcināt pilnībā un kas materiāli pārstāv minēto periodu Latvijas kultūras vēsturē.

Biļetes uz festivāla “Vivat Curlandia!” pirmās dienas pasākumiem pieejamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās visā Latvijā, kā arī Bauskas pils muzeja kasē. Ieeja otrās dienas koncertos – bez maksas.

Festivāla norisi atbalsta Bauskas pilsētas pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Bauskas pils muzejs, Musica Baltica.

Foto: Edgars Namiķis

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*