Livonijas laika Ziemassvētku balle Bauskas pilī

29. decembrī plkst. 18:00 Bauskas pilī tiks organizēta Livonijas laika Ziemassvētku balle. Svinības notiks iedvesmojoties no 15. gs. beigu – 16. gs. sākuma Melngalvju brālības Ziemassvētku balles tradīcijām.

Melngalvju brālība izveidojās 14. gs. beigās. Tā bija jaunu un neprecētu ārzemju tirgotāju apvienība, kas vēlāk kļuva par Rīgas neprecēto vācu tirgotāju apvienību. Ja pilsētā svinēja svētkus, tad bija droši zināms, ka Melngalvju namā būs liela jautrība.  Melngalvji tradicionālos svētkus rīkoja ar plašu vērienu ne vien viņu namā, bet arī Rātslaukumā un pilsētas ielās. Melngalvju brālības Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas ir veidojušās Bauskas pils pastāvēšanas laikā, un šo svētku svinēšanas apraksti saglabājušies līdz mūsdienām.

Vēsturiski gatavošanās Ziemassvētkiem notika no 13. decembra, Svētās Lūcijas dienas, un turpinājās līdz 6. janvārim ar noslēdzošām dzīrēm. Šajā laikā Melngalvju brālībai bija aptuveni seši dažādi tematiskie vakari. Katram tematiskajam vakaram bija sava nozīme un noteikumi. Atsevišķu pasākumu laikā rīkoja dzērienu un ēdienu degustācijas, lai noskaidrotu, ko likt galdā nākamajos tematiskajos vakaros. Pasākumu cikla kulminācijas punkts bija 28. decembra balle. Melngalvju brāļi iepriekšējā dienā personīgi ielūdza uz šo balli neprecētas dāmas un viņu mātes, kuras uzraudzīja, lai viss norit tikumīgi.

Nākamajā dienā pēc Ziemassvētku balles, Svētā Tomasa dienā, Melngalvji, lai demonstrētu savu elitāro statusu, organizēja dzīres ar dejošanu pilsētas ielās. Svinēšana kopā ar rātskungiem un birģermeistariem turpinājās Rātsnamā visa vakara garumā.

Livonijas laika Ziemassvētku balle Bauskas pilī būs izglītojoši izklaidējošs pasākums par to, kā Ziemassvētkus svinēja pirms vairāk nekā 500 gadiem.  Būs dejas, atpūtas pauzes un stāsts par Melngalvju brālības Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām. Lūkosim izzināt, kāds būs nākamais gads un nobaudīsim īpašās ingvera konfektes, kādas pasniedza balles laikā.

Šis pasākums notiek Senā dzīvesveida skolas ietvaros, kas Bauskas pils muzejā notiek kopš 2010. gada. Tā laikā apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par Bauskas pils periodam atbilstoša laika cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni un atklājumiem. Livonijas laika Ziemassvētku balleBauskas pilī pirmo reizi notika 2012. gadā.

Ballei noderēs ērtas dejošanas kurpes, tērps, kurā jūtaties svinīgi un ērti. Ja ir vēlme, var tērpt kostīmu vai masku, lai radītu noslēpumaināku balles noskaņu. Dāmas lūdzam neizvēlēties apavus ar smailiem papēžiem.

Biļetes var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un rezervēt pa tālr. 63922280, 20011880 vai e-pastu: bauskaspils@bauskasnovads.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 minūtes pirms pasākuma. Ballē ierobežots dalībnieku skaits, tamdēļ aicinām laicīgi darīt zināmu jūsu vēlmi piedalīties. Biļetes cena – 5 eiro.

Informējam, ka pasākuma dalībnieki var tikt fotografēti un iemūžināti videomateriālos.

Pasākumu organizē: Bauskas pils muzejs

Ziņa publicēta 2023. gada 13. decembrī

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*