Otrajā septembra sestdienā Bauskā jau trešo gadu atdzimst vecpilsētas spozme

Foto: Nauris Veiss
Trešo gadu, gluži kā sendienās, otrajā septembra sestdienā atdzima Bauskas vecpilsētas spozme. Kamēr pilsētas centrālais laukums jau atkal bija atguvis savu izseno tirgus plača statusu, deviņas vecpilsētas pieturvietas aicināja atklāt to noslēpumaino dabu.

Šoreiz gaismu un astoņu klausāmstāstu saspēlē vecpilsētas ielās atbalsojās Bauskas senās daļas leģendas – mūslaiku interpretācijas par to, kas reiz noticis vai varēja būt noticis tepat pie mums Bauskā. Kalēju ielā 2 tika atklāta leģenda par Pētera I zelta karoti, Kalēju ielā 8 izstāstīts stāsts par veiklo kāršu mainītāju Ķiblaucki, Plūdoņa ielā 18 apmeklētājus sagaidīja mistisks zobārsts Meldris, taču Rātslaukumā I kāda ragana pastāstīja, kā reiz nobūrusi visas trīs Bauskas cēlās torņu smailes. Strautnieku ielā 5 tika apspēlēta leģenda par Edgara Liepiņa volgu, Dambja ielā 2 atklāts Lielā Murza jaunības eliksīra noslēpums, Plūdoņa ielā 42/1 tika iepazīstināts ar kādu zobgalīgu pastnieku Kempenu, bet Plūdoņa ielā 54 izskanēja nostāsts par to, kā stipri iemīlējies Bauskas tirgotājs Johans Bauskas pils kunga meitai Gotlībei uzcēlis māju.

Līdztekus aktiera Jēkaba Reiņa ierunāto stāstu audio, katrā no pastaigas pieturvietām tika novietots īss, informatīvs apraksts par nama un tā ielas vēsturi. Informatīvo materiālu arī šogad palīdzēja sagatavot Bauskas muzeja speciālists Raitis Ābelnieks. “Uz stendiem bija visnotaļ interesanti apraksti par Bauskas vecpilsētu. Manuprāt, visskaistāk bija pie bijušās “čekas” ēkas. Garais apraksts, kuru es, pat dzīvojot tepat kaimiņos 43 gadus, īsti nezināju. Aprakstu izlasīju trīs reizes. Interesanti. Balkoniņš, uz kura spēlēja meitene, arī bija ļoti, ļoti skaisti. Daudzi cilvēki noklausījās šo koncertiņu. Paldies mājas iedzīvotājiem, kas šo balkoniņu gadu atpakaļ atjaunoja!” tā savās sajūtās par svētkiem sociālajos tīklos dalās baušķeniece Ināra Rutkovska.

Reizi stundā CIERES objektus atdzīvināja dažādi mākslinieciskie akcenti. Kuplu klausītāju pulku uz koncertu sagaidīja flautiste Klēra Kuļikauska, asas izjūtas sniedza velo apvienība “Greentrials”, ar sadzīviskām un muzikālām etīdēm izklaidēja Bauskas Tautas teātris, bet trīs punktos leģendu izspēlēja dzīvās skulptūras. Pieturvieta Plūdoņa ielā 15 uz vienu vakaru pārtapa par diskžokeju pagalmiņu. Taču īsu mirkli pirms pusnakts staigātāji pulcējās Dambja ielas laukumā, kur uguns dzirkstis šķīla ritma apvienība “Pulsa efekts” un ugunsžonglieri no “Soul of Flames”.  Kopējā vecpilsētas leģendu stāstā savu vietu bija atradis leijerkastnieks un ielu muzikante Helēna Liene Gavrilka. Ar gaismiņām dekorētām logu rūtīm un dažādiem svečturiem pie namu ieeju vārtiem stāstā piedalījās arī vecpilsētu patstāvīgie iedzīvotāji.

Orientēšanās pastaigas laikā dalībniekiem bija jāatrod objektos paslēpti vārdi un frāzes, kas šajā reizē veidoja Ineses Purickas dzejoli: “Lai paaudžu paaudzēs dzīvo / Lepnums par pilsētu šo, / Mums visiem sargāt un mīlēt / Savu Bausku brīnišķo”. Saveidotā vārsma cierētājiem līdz 9. septembra plkst. 23:59 bija jāiemet kastē pie Bauskas rātsnama. Šogad savu pastaigu karti izlozes kastē bija ieguluši 751 staigātāji, no kuriem gaisa balona grozā sēdīsies Zane Baltace. Viņa atklāj, ka visātrāk vārdu izdevies atrast punktā Kalēju ielā 8, taču vislielāko laiku prasījis, lai ieraudzītu uz ietves apmales uzdrukāto vārdu Plūdoņa ielā 18. “Tajā brīdī, kad man zvanīja, man trūka vārdu. Uz svētkiem devāmies savējo lokā, visi kopīgi staigājām pa vecpilsētu un pierakstījām visu atrasto. Novēlu, lai nākamgad svētki būtu tikpat interesanti un lai jauki varam visi pavadīt laiku kopā! Jo galvenais jau nav izloze, bet pati kopābūšana. Ja to novērtē, tad arī izdosies laimēt balvu,” stāsta Zane.

Paralēli “CIEREI” jau no plkst. 17:00 Bauskas Rātslaukumā norisinājās ZEMGALES DIŽTIRGUS, kurā šogad pulcējās vairāk kā 90 mājražotāju un amatnieku. Bauskas Rātslaukumā varēja iegādāties dažādus gardumus – maizi, sieru, kūpinājumus, vīnu, piparkūkas un citus saldus našķus. Tāpat tika tirgots apģērbs, dabīgā kosmētika, aksesuāri, ādas izstrādājumi, skalu pinumi un rotas. Par norises muzikālo noformējumu rūpējās balvu ansamblis “Ziņģes brāļi”, bet starplaikos ar sarunām par Bauskas vecpilsētu un tās bagātīgo mantojumu možu garu tirgus laukumā uzturēja Ansis Bogustovs. Uz sarunām tika aicināti Bauskas Kopienas centra “Pasta5” pārstāvji – Kaspars Kalējs, Laura Matilde Ikerte un Egija Stapkēviča.

Bauskas Kultūras centrs vēlas teikt paldies Justam Ribinickim un SIA “Full Stage” par vecpilsētas spožo rotu. Paldies vārdi arī Bauskas muzeja kolēģiem, īpaši vēsturniekam Raitim Ābelniekam, par konsultēšanu vēstures jautājumos un Bauskas Pašvaldības policijai par sabiedriskās kārtības nodrošināšanu un iespēju apturēt transporta kustību vecpilsētas ielās. Tāpat sirsnīgi sveicinām arī visus māksliniekus, tirgotājus, runātājus, cierētājus un vecpilsētas iedzīvotājus, kuri atsaucās aicinājumam un svētku dienā bija padomājuši par savu namu izrotāšanu ar gaismas elementiem. Prieks būt kopā!

Ziņa publicēta 2023. gada 13. septembrī

Pastāsti citiem:
  • Komentāri (0)

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Nepieciešamie lauki ir iezīmēti ar *

komentārs *

  • vārds *

  • e-pasts *

*